Akú zubnú pastu pre deti?

Akonáhle vášmu dieťatku vyjde prvý zúbok, iste sa začnete pýtať, ako sa správne o tento „chrup“ starať. Určite je potrebné zúbky čistiť hneď od začiatku, pretože aj malé dieťatko môže mať problémy s pokazenými zúbkami a navštevovať zubára so sotva ročným drobcom nie je veru nič príjemné.

Zamerajme sa teraz na to, či a akú zubnú pastu dieťatku vybrať. Zubní lekári odporúčajú väčšinou s používaním zubnej pasty počkať až do veku, kedy dieťa dokáže vypľúvať a teda nehrozí prehltnutie zubnej pasty. Tie totiž obsahujú fluór, ktorý by sa nemal dostať do organizmu.

Pokojne teda počkajte so zubnou pastou až do veku okolo dvoch rokov dieťatka, dovtedy stačí dôkladne umývať zúbky pomocou vo vode namočenej detskej zubnej kefky.

Niektoré zubné pasty sú určené už pre najmenšie deti, veková skupina by mala byť vždy uvedená na obale. Podľa toho možno vybrať vhodnú zubnú pastu pre vaše dieťa.

Na trhu sú rôzne zubné pasty, líšia sa väčšinou príchuťami. Každé dieťa si môže obľúbiť inú zubnú pastu a z niektorých druhov ho môže naopak napínať. Ak má dieťa s nejakou zubnou pastou problém a „nechutí mu“, prestaňte ju používať.

Deti väčšinou obľubujú zubné pasty s ovocnými príchuťami a menej sa im páčia rôzne mentolové príchute, ktoré v ústach vyvolávajú „štipľavý“ pocit.

Existujú aj zubné pasty pre deti bez obsahu fluóru a ďalších chemických či „penivých“ látok. Ide o zubné pasty z radov prírodnej kozmetiky. Ich cena je však o niečo vyššia než pri bežných druhoch zubných pást.

Nech už vyberiete akúkoľvek zubnú pastu pre svoje dieťa, na začiatku buďte opatrní a začínajte len s malým množstvom a nie každý deň. Uvidíte, či vášmu dieťatku nebude daná pasta prekážať. Odporúčania ohľadom vhodného množstva zubnej pasty nájdete na obale a zvyčajne stačí na kefku vytlačiť množstvo veľkosti hrášku.