Okrem iných ochorení, ktoré sa u malých dojčiat vyskytujú, bývajú pomerne časté aj hnačky. Ako však rozpoznať, či ide o hnačku? Ak sa u dieťatka objaví zmena v konzistencii stolice a zvýšenie počtu stolíc, netypický zápach či dokonca rôzne prímesy ako krv alebo hlieny, ide o hnačku.
U dospelých alebo väčších detí nebýva hnačka takým závažným stavom ako práve u malých detí. Z maličkého organizmu sa totiž vyplavuje veľa vody a solí a hrozí dehydratácia. Ak sa k hnačke pridá ešte aj zvracanie, riziko dehydratácie sa zvyšuje.
Ak sa teda u dojčiatka objaví hnačka, netreba čakať a stav dieťatka konzultovať s pediatrom. Zväčša sa pri hnačke musí dbať najmä na zvýšený príjem tekutín, ak dojčíte, neprestávajte ani počas hnačky a medzi dojčeniami sa podľa potreby môžu podávať aj rehydratačné prípravky (dostanete v lekárni).
Príčiny hnačiek u malých detí bývajú rôzne – často k nim dochádza pri liečbe antibiotikami, hnačkou sa môže prejaviť alergia na nejakú potravinu, alebo je to reakcia na diétnu chybu dojčiacej mamičky. Časté sú aj infekčné hnačky spôsobené vírusmi, baktériami, plesňami či parazitmi.
Malé dojčatá, u ktorých hrozí dehydratácia a je u nich problém dodávať dostatok tekutín (napr. ak vracajú, alebo jednoducho odmietajú piť), musia byť neraz i hospitalizované.
Veľkou pomôckou v boji proti hnačkám môžu byť aj probiotiká. Tie sú nielen vhodným liečebným doplnkom ale tiež dobrou prevenciou hnačiek u detí.
Na našom trhu sú veľmi obľúbené probiotiká NutrolinB, ktoré dostanete v každej lekárni. Je to prípravok, ktorý priaznivo ovplyvňuje črevnú mikroflóru a pomáha napr. pri hnačkách v dôsledku antibiotickej liečby, pri infekčných ochoreniach sprevádzaných hnačkou a je tiež vhodný na podporu celkovej imunity. Určite sa teda oplatí zaradiť tento prípravok do svojej lekárničky – nikdy neviete, kedy sa zíde.
© Web mix.sk prevádzkuje Miro Veselý od leta 1997.