Ako uľahčiť prerezávanie zúbkov

Prerezávanie zúbkov býva u mnohých detí sprevádzané menšími či väčšími ťažkosťami. Sú deti, ktoré prežijú rast zúbkov bez problémov, iné si zasa poriadne vytrpia.

Prerezávajúce sa zúbky často spôsobujú teploty, nepokojný a prerušovaný spánok, nervozitu, niekedy dokonca i hnačky alebo výtok z nošteka.

Ak váš drobček patrí k tým, ktorí sa pri prerezávaní mliečnych zúbkov trápia, môžete skúsiť bolesť zmierniť a celú situáciu svojmu dieťatku trošku uľahčiť pomocou viacerých spôsobov.

Veľmi obľúbené sú napríklad detské hryzadlá. Ide o hračku naplnenú tekutinou, vďaka čomu ju možno schladiť v chladničke. Pomocou hryzadla si dieťatko masíruje boľavé miesta, čo pomáha uľaviť od bolesti. Vychladené hryzadlo môže tiež pomôcť zmierniť prípadný opuch ďasienka.

Okrem hryzadiel možno použiť aj iný vhodný predmet alebo hračku, ktorú by dieťa mohlo použiť na hryzenie. Pri výbere treba byť však opatrný a vyberať len predmety, ktorými si dieťa nemôže ublížiť. Niektorí rodičia nedajú dopustiť na obyčajnú tvrdšiu chlebovú kôrku.

V lekárňach dostanete tiež kúpiť špeciálne gély či roztoky na prerezávajúce sa zúbky. Tie sa nanášajú podľa návodu na boľavé miesta a dieťatku prinesú úľavu od bolesti. Nie vždy však tieto prípravky prinesú želaný efekt. O vhodnom výrobku je najlepšie sa vopred poradiť s detským lekárom.

Pomôckou môžu byť tiež homeopatiká. Tie sa tiež s obľubou používajú pri prerezávajúcich sa zúbkoch. Poradí vám skúsený homeopat alebo lekárnik.

Ak má vaše dieťatko teploty a je nepokojné, pričom nič nezaberá, možno vám napadne podať liek od teploty a bolesti. Najčastejšie sa podávajú malým deťom prípravky na báze paracetamolu alebo ibuprofenu. Tu treba však taktiež postupovať opatrne a pokiaľ možno, snažiť sa prežiť prerezávanie zúbkov bez liekov (tie by mali byť až posledným núdzovým riešením).

Či je váš drobček chorý alebo ho trápia rastúce zúbky, nezabúdajte, že práve teraz potrebuje kvantum vašej pozornosti. Venujte sa teda svojmu dieťatku na 100%, zaslúži si to!