Ako si uľahčiť pôrod?

Bolesti pri pôrode sa celkom zbaviť nedá, no dá sa ju aspoň rôznymi spôsobmi zmierniť. Čo okrem liekov môže pomôcť uľaviť od pôrodných bolestí?

Počas bolestivých kontrakcií je výbornou pomocou napr. teplá sprcha. Teplá voda uvoľňuje a pomáha odbúrať bolesť. Ak možnosť teplej sprchy nemáte, alternatívou môže byť aj termofor s teplou vodou.

Niektorým rodičkám pomáha masáž bruška alebo krížov, prípadne dlaní či chodidiel a podobne. Ak máte so sebou niekoho pri pôrode, môže vám dať uvoľňujúcu masáž, alebo si skúste sama pomasírovať bruško.

Účinnosť masáže možno zvýšiť napr. špeciálnymi masážnymi prípravkami pre jednotlivé fázy pôrodu.

Úľavu od bolesti môžete dosiahnuť aj správnym dýchaním počas jednotlivých fáz pôrodu. Predýchavanie kontrakcií je skutočne dobrá vec, ktorú sa oplatí mať nacvičenú. Techniky dýchania vás naučia v predpôrodných kurzoch, ale často vám pomôžu aj sestričky v pôrodnici, ktoré vás budú usmerňovať a poradia, ako efektívne pracovať s dychom, aby ste si čo najviac pomohli od bolesti a pritom sa príliš nevyčerpávali.

Spôsobov, ako si uľaviť od bolesti počas pôrodu, je veľa a každej žene vyhovuje niečo iné. Základom by však malo byť vytvorenie príjemnej atmosféry, odbúranie stresu a napätia a sústredenie sa na bábätko. Snažte sa pripraviť na pôrod čo najlepšie, aby ste potom neboli vystrašená z cudzieho prostredia a podobne. Ak to vášmu partnerovi neprekáža, požiadajte ho o sprevádzanie pri pôrode – aj prítomnosť blízkej osoby vás totiž dokáže uvoľniť a pomôcť zvládnuť bolesti lepšie.