Ako predýchavať kontrakcie pri pôrode?

Rôzne spôsoby dýchania sú jednou z pomôcok, ako pri pôrode zvládnuť bolestivé kontrakcie.

Na predpôrodných kurzoch a tiež v literatúre sa spomínajú rozličné formy dýchania, ktoré je dobré si osvojiť a následne pri pôrode využiť.

Pre mnohé mamičky sú však tieto naučené dýchacie techniky nie veľmi užitočné a pri samotnom pôrode zistia, že im vyhovuje skôr iný štýl dýchania. Niekedy postačí obyčajné hlboké dýchanie, inokedy možno mamička strieda rôzne techniky dýchania a niekedy sa stáva, že bolesti sú také intenzívne, že rodička na akékoľvek dýchacie techniky ani nepomyslí.

Je ťažké vopred vedieť, aké dýchanie bude pri pôrode vyhovovať práve vám. Dobré je, ak ovládate základné pravidlá predýchavania kontrakcií, ktoré sa naučíte napr. na predpôrodných kurzoch, no keď ide do tuhého, treba najmä počúvať svoje vlastné telo. Ono vám napovie, ako dýchať.

Vďaka dýchaniu si naozaj môžete uľahčiť chvíle pôrodných bolestí a správne dýchanie vám pomôže nepoddať sa celkom bolesti, čo by nebolo práve najlepšie.

Niekedy pomôže, ak si predstavujete, že pri nádychu získavate novú silu a s výdychom z vás odchádza bolesť. A tak stále dookola, až kým nebudete v náručí držať svoje bábätko.

Napísala MaJa.