Nepopulárne procedúry pred pôrodom

Samotný pôrod nebýva ani tak zdrojom negatívnych skúseností mamičiek, ale omnoho častejšie sú to procedúry, ktoré sa pred pôrodom vykonávajú.

Ide najmä o podávanie klystíru a holenie intímnych miest v pôrodnici. Po príchode do pôrodnice, ak všetko nasvedčuje tomu, že vaše bábätko sa čoskoro narodí, vám totiž sestrička podá klystír (pomocou hadičky vsunutej do konečníka sa vpustí dnu určité množstvo vody) na prečistenie a okrem toho vás tiež oholí. Procedúry, ktoré nie sú naozaj ničím príjemným a sú často zdrojom traumy pre ženu.

Ak sa teda chcete holenia v pôrodnici uchrániť, ohoľte sa radšej pred pôrodom vy sama. Klystír nemusí byť nutne len klasický „vodový“, ale dá sa použiť i alternatíva v podobe šetrnejšieho prípravku, ktorý dostanete kúpiť v lekárni a jeho výhodou je aj to, že si ho môžete aplikovať sama ešte doma.

Obe procedúry však majú svoje opodstatnenie – holenie umožní lepší zásah v prípade nutnosti nástrihu ako i ľahšie následné šitie pôrodných poranení a klystír zasa prečistí vaše telo, takže sa vyhnete nepríjemnému „znečisteniu“ (úniku stolice) pri samotnom pôrode.

Dnes však už v mnohých pôrodniciach budú tiež akceptovať vaše želanie, ak poviete, že si holenie ani klystír neželáte. Je dobré sa na to spýtať ešte pri výbere pôrodnice.

Napísala MaJa.