Pri menšej svadbe a navyše s rýchlym termínom môže byť celkom prijateľnou cestou, ak si svadobné oznámenie vyrobíte sami...
Otecko pri pôrode
Kedysi nepredstaviteľná vec, dnes takmer bežná záležitosť – účasť otca pri pôrode. Prítomnosť partnera pri pôrode dieťaťa má množstvo pozitív, no môže mať aj negatívne stránky.
Väčšina žien zrejme túži, aby otec ich dieťaťa, bol s nimi pri tomto výnimočnom okamihu. Prítomnosť partnera im dáva pocit istoty, cítia sa bezpečnejšie a majú v partnerovi potrebnú oporu. Veľa mamičiek tiež tvrdí, že personál sa akosi lepšie správa k rodičke, ktorá má pri sebe partnera.
Na druhej strane sú ženy, ktoré nechcú, aby ich partner v tejto intímnej chvíli videl. Necítili by sa uvoľnene, a tak sa radšej rozhodnú pre pôrod bez účasti otca dieťatka. Každá sme iná, takže závisí len na vás, ako to cítite.
Avšak treba brať ohľad aj na samotného otecka. Ako sa cíti on? Chce vás pri pôrode sprevádzať, alebo má z toho veľký strach. Pokiaľ si nie je celkom istý a bojí sa, či celú situáciu zvládne, môžete sa dohodnúť, že s vami bude len na „vzdychárni“ (miestnosť, kde ženy čakajú na pôrod) a na samotnom pôrode sa nezúčastní. Príde potom za vami, až keď už bude bábätko na svete.
Vo väčšine pôrodníc nie je problémom mať pri pôrode partnera, často sa však za to platí nejaký poplatok, nakoľko sa to u nás stále považuje za nadštandard. Preto si vopred zistite podmienky vo vybranej pôrodnici, ak si želáte mať partnera pri vašom pôrode. Okrem toho zväčša musí muž prejsť určitým „školením“ v danej pôrodnici, aby vedel, ako sa pri pôrode správať, ako môže svojej žene pomôcť a podobne.
Napísala MaJa.