Veľkonočná prehliadka klobúkov v New Yorku
Píše zahraničný korešpondent, môj priateľ Edo, náš muž v New Yorku.
Na rozdiel od európskych krajín, v Amerike sa pracuje cely týždeň pred Veľkonočnou nedeľou, teda aj na Veľký Piatok a aj na Veľkonočný pondelok. Veľká noc sa síce spomína, farebné vajcia i zajaci sú dekoráciami tohto sviatku, ľudia si aj prajú Happy Easter pod čim rozumejú príjemné strávenie Veľkonočnej nedele, a existujú aj pozdravné karty, ktoré však málokto rozposiela.

Výrazným zvykom však je veľkonočná prehliadka klobúkov, čo možno v začiatkoch bola prehliadka nových klobúkov i šiat, s ktorými vlastníci, najmä dámy, sa prechádzali na hlavnej ulici a tak ich a seba vystavovali na obdiv. Časom sa rozvinul zvyk vytvárať nezvyčajne kompozície a konštrukcie klobúkov ci „vecí nosených na hlave i na tele“, ako vidno na obrázkoch.

V New Yorku miestom tejto tzv. Easter Parade je časť Piatej Avenue pri kostole Sv. Patricka na východnej strane ulice a Rockefellerovom centre na západnej, v poludňajších hodinách.

Musím konštatovať, že tohoročná prehliadka bola „chudobnejšia“ pri čom ma napadlo hodnotenie „mnoho náčelníkov a malo indiánov“, poťažmo medzinárodnejšie „mnoho eskimákov a malo penguinov“.

Ulica bola plná fotografujúcich zvedavcov, ale videli sme omnoho menej klobúkov než v predošlých rokoch. Nikdy však nechýbajú muži oblečení ako ženy. Tvorcov a nositeľov klobúkov uspokojuje záujem obecenstva, a radi sa exponujú, aby ich odfotografovalo čo najviac divákov. Neviem ci niektorí nosia staršie modely: existuje tu istá hrdosť prísť každý rok s nejakým novým výtvorom.

























A počasie tohto roku im prialo – bolo „veľkonočné“.