Tradičná Írska oslava Sv. Patricka

Tradičná Írska oslava Sv. Patricka v New Yorku 17. marca 2014.

Píše zahraničný korešpondent, môj priateľ Edo, náš muž v New Yorku.

Írčania tvoria značnú a významnú časť amerického 'národa' vďaka niektorým historickým okolnostiam najmä v 19. storočí. Na svojom rodnom 'smaragdovo zelenom' (Emerald) ostrove (odkiaľ pochádza ich národná zelená farba) boli jednak chudobní a ako informačný systém vyvinuli vynikajúce rozprávačské schopnosti, literatúru, básnictvo a dramatické umenia. Povestný írsky predavač by svojou výrečnosťou Eskimákovi predal ľadničku.

V polovici 19. storočia plesne napadli zemiaky a spôsobili viaceré hladomory, čo viedlo k tomu, že množstvo Írov sa vysťahovali do Ameriky a teraz je ich v USA viac než na domácom ostrove. Zatiaľ čo v Írsku boli v neustálom zápolení proti Angličanom, v USA využívali svoje schopnosti vyjednávať, organizovať sa, čim ovládli mnohé americké inštitúcie, politické, administratívne, políciu, požiarnici a iné doležíte odvetvia (dlhy rad amerických prezidentov sú írskeho pôvodu). To vidno aj pri asi najväčších amerických oslavách každého 17.marca na deň Sv. Patricka, kedy v USA – za každého počasia, často, aj mrazivého, snehu a dažďa – sa Írovia zídu vytvárajúc najväčšie parády.

Voľakedy v New Yorku boli oslavy Sv. Patricka značne bujaré po celom meste dlho po paráde, ale časom a zavádzaním prísnejšieho poriadku v meste sú teraz usporiadanejšie. Význam 17. marca si uctil aj internetový GOOGLE napodobnením starobylého písma zo starších írskych spisov a zelenou farbou svojho loga. Sv. Patrick, patrón Írska, mal doma veľké zásluhy a podľa legendy vraj vyhnal aj hadov takže na ostrove neexistujú (čo si osobne vážim, lebo ich nemám rád).

stpatrick4-101

New Yorkská paráda Sv. Patricka na Piatej Avenue, ktorá vraj spája niekedy aj 150.000 ľudí, musí byť dobre zorganizovaná, aby pochodujúci na Avenue, doprava v kolmých uliciach, a chodci sa mohli pohybovať s minimálnym obmedzením. Tomu napomáha systém flexibilných zábradlí.

stpatrick4-102

Staršia pani sa cely rok teší na oslavu Sv. Patricka, čo jej dovolí obliecť si niečo zeleného, aj ma plasticky klobúk, i zelene rukavice s povestným írskym štvorlístkom prinášajúcim šťastie.

stpatrick4-103

Iný hrdý výraz je prísť s vlasmi zafarbenými ako írska zastáva: zelená, biela a oranžová.

stpatrick4-104

Zelená farebnosť prevláda na suveníroch predávaných pouličnými predavačmi každého druhu.

stpatrick4-105

Parádnici, ktorí čakajú vo vedľajších uliciach na zapojenie sa do sprievodu, zatiaľ cvičia. Gajdoši sprevádzaní mohutným rytmickým bubnovaním vytvárajú prenikavú, až omamujúcu, do kosti prenikajúcu hudbu (v čom írska a škótska hudba je podobná, aj v uniformách). Tu sú mnohí dorastenci, dievčatá a chlapci, vedení mohutnými staršími mužmi, a čo nevidno je, že bolo veľmi mrazivé počasie a hrajú bez rukavíc.

stpatrick4-106

Ine národnosti a súbory sa vždy pridávajú ku každej paráde — tu niektorá menšinová škola.

stpatrick4-107

Írsku hudbu priniesla aj táto skupina španielskych nadšencov z Esturie.

stpatrick4-108

Parády sa neoficiálne začínajú (aj končia) v írskych 'krčmách' pozdĺž oslavnej trate – tu vidno slávnostné uniformy požiarnikov.

stpatrick4-109

Týmto požiarnikom je stretnutie v pohode dnu nesporne milšie a príjemnejšie než vyčkávanie vonku.

stpatrick4-110

Hlavným nápojom dna je čierne pivo Guinness z hlavného mesta Írska, Dublinu.

stpatrick4-111

Jedálny lístok pre deň Sv. Particka s írskymi špecialitami. Menu má možno typografickú chybu, lebo podľa Googla by správne malo byt "La Fheille Padraig" namiesto naklepaného, "La Feile Padraigh", ale komu tu s dávkou Guinness piva na tom záleží? Možno ich komputer hovorí nárečím?

stpatrick4-112

Jedným z typických jedál je špeciálne pripravené hovädzie mäso "corned beef'' s kapustou (ktorá je tu iba symbolicky v malej miske) a zemiakmi – nech ho krájate hocako, vlákna zostávajú medzi zubmi.

stpatrick4-113

Paráda začína tu na Piatej Avenue okolo 44tej ulice okolo 11 hodiny predpoludnia a tohto roku pôjde na sever až po 79tu ulicu, čo je takmer 3 km. Uvádzajú ju írski policajti na koňoch.

stpatrick4-114

Za koňmi nasleduje rad "konzultantov" zberačov... a na Sv Patricka majú dokonca zelené plastické vrecia. Statná policajtka v popredí si chráni uši pred zimou nejakou neštandardnou pokrývkou. Pragmatickej vynaliezavosti sa medze nekladú.

stpatrick4-115

Za koňmi nasledujú, podľa príležitosti, staršie auta. Úloha ženy s ruksakom kráčajúcej vedľa auta nie je jasná. Že by zbierala – podobne ako zberači pred ňou – vypadávajúce súčiastky zo starého auta ? Iste nie.

stpatrick4-116

A teraz nastáva časť sprievodu, ktorý ľudia očakávajú: skupiny rôznych inštitúcii vo farebných pseudohistorických krojoch, spôsobujúcich zvuky podobajúce sa niekedy pochodovej hudbe. Bubny majú prvoradú úlohu. Normálne americké davy nemajú zmysel pre pochodovanie, skôr ide o zosúladenú voľnu chôdzu.

stpatrick4-117

Najlepšie organizované skupiny sú gajdoši a bubny. Sú to dobre zohraté policajné orchestre.

stpatrick4-118

Zatiaľ tí v teple krčmy môžu pozorovať na TV orchester požiarnikov (FDNY= Fire Department of New York/ Emerald Society).

stpatrick4-119

Sprievod má od 59-tej ulice na jednej strane Centrálny Park. Piata Avenue totiž rozdeľuje ostrov Manhattan, tvoriaci jednu časť New Yorku, na Zapadnú a Východnú časť. Ostatné mestské časti, jednak na americkej pevnine a jednak na ďalších ostrovoch, sú Bronx, Queens, Brooklyn a Staten Island.

stpatrick4-120

stpatrick4-121

stpatrick4-124

V sprievode nechýbajú aktívni jednotlivci, predstavujúci rôzne možnosti – tu snáď politik, herec, kazateľ, činovník školskej skupiny — podľa pásky s nadpisom patrí niekam.

stpatrick4-122

Nájde sa fanatik, ktorý sprevádza parádou tým, že dobrovoľne sám bude pochodovať do rytmu hudby po prázdnom chodníku.

stpatrick4-123

Dievča so štvorlístkami na tykadlách na hlave nadšene pozdravuje okoloidúcich ako keby ich všetkých osobne poznala, a oni prichádzajú, aby ju pobozkali. Veľmi populárny nápis na tielkach je "Hoci nie som Írčan, môžete ma pobozkať".

stpatrick4-125

Aj keď paráda končí, prizerajúce davy — tohto roku dosť riedke — sa neponáhľajú preč: počas hodín sa tu zoznámili, a môžu zotrvať aj v ďalšom spoločenskom programe. Uprostred Avenue vidno centrálnu zelenú čiaru, po ktorej kráčali vedúci skupín. Slnko zatiaľ vyšlo, je teplejšie než ráno…

stpatrick4-126

Tak dovidenia na budúci rok v deň 17. marca na tomto mieste a nech vás Sv. Patrick ochraňuje.