Dojčenie, aj keď sa to tak na prvý pohľad nemusí zdať, je pre mamičku neraz zaťažkávajúca skúška aj v tom, že je nadmerne namáhaná chrbtica. Z toho môžu plynúť problémy s bolestivým chrbtom, krížami či krčnou chrbticou.
Týmto problémom sa však dá do veľkej miery predchádzať vďaka správnym polohám pri dojčení. Mamička by mala vždy dojčiť bábätko tak, aby jej chrbtica netrpela. Teda, žiadne krkolomné neprirodzené polohy. Treba si nájsť polohu takú, aby sa mamička cítila prirodzene a pohodlne.
Polohy pri dojčení je dobré striedať, aby ste predišli upchatiu mliekovodov. Ak sa už v prsníku vytvorí bolestivá zatvrdlinka, často dokáže pomôcť tzv. poloha futbalovej lopty (bočná poloha) – teda, bábätko držíte pod pazuchou ako futbalovú loptu na strane prsníka, z ktorého sa dojčí.
Dojčiť sa dá v rôznych polohách. Niektorým ženám vyhovuje dojčenie v sede, iným skôr v ľahu. Je len na vás, akú polohu si zvolíte. Pomôcť si môžete tiež napríklad vankúšom na dojčenie, ktorý vám uľahčí najmä dojčenie posediačky (jednoducho si ho položíte na kolená a bábätko uložíte na vankúš) – odbremeníte chrbticu i ruky.
Odstriekavanie a odsávanie materského mlieka počas dojčenia
Počas dojčenia je často potrebné „zbaviť“ prsia prebytočného mlieka. Najmä v prvých týždňoch po pôrode je tvorba materského mlieka ešte neustálená a tak sa ho niekedy vytvorí viac, než bábätko stihne vypiť. Preto treba toto mlieko odstriekať alebo odsať.
Odstriekavanie materského mlieka sa robí len ručne. Techniku je možné naučiť sa z rôznych príručiek o dojčení, ale spravidla to mamičku naučia sestričky v pôrodnici.
Pri odstriekavaní mlieka si treba pripraviť vhodnú nádobku (sú aj špeciálne zásobníky na materského mlieka, ktoré zoženiete napr. v lekárni, ale postačí aj obyčajný sklený pohárik na detskú výživu). Dôležité je, aby bola nádobka sterilná a tiež si predtým dôkladne umyte ruky.
Ďalšou možnosťou je odsávanie pomocou odsávačky. Na trhu je množstvo druhov odsávačiek materského mlieka, od tých najjednoduchších ručných až po rôzne „prepracované“ modely. Rozdiely bývajú v spôsobe odsávania, v rôznych funkciách a samozrejme, aj v cene.
Ku každej odsávačke by mal byť priložený návod na použitie a tiež spôsob čistenia a sterilizovania.
Pri odsávaní pomocou odsávačky tiež platí, že treba dodržiavať absolútnu čistotu a odsávačku pravidelne sterilizovať. Inak by sa mohlo materské mlieko ľahko kontaminovať a bábätku potom spôsobiť zdravotné problémy.
Niektorým mamičkám však odsávačky nevyhovujú a odsávanie je pre ne bolestivé. Preto často radšej dávajú prednosť ručnému odstriekavaniu. Je len na vás, ktorý spôsob zvolíte.
Napísala MaJa.
© Web mix.sk prevádzkuje Miro Veselý od leta 1997.