Mýty o dojčení

O dojčením dodnes koluje mnoho nepravdivých mýtov, ktoré sú neraz príčinou, prečo mamičky dojčenie vzdávajú.

Jedným z takýchto mýtov je napr. to, že materské mlieko môže byť slabé alebo riedke. Nejedna mamička si myslí, že ak bábätko často plače, alebo sa dožaduje dojčenia pričasto, môže za to jej nekvalitné mlieko. To však nie je pravda! Materské mlieko je vždy prispôsobené aktuálnym potrebám dieťatka a to, že dieťa často plače, nemusí vždy znamenať, že je hladné. Nechajte svoje bábätko pri prsníku tak dlho a tak často, ako si to vyžaduje. Každé dieťa je iné a každé má iné potreby, čo sa týka dojčenia. Niekedy si pýta viac, inokedy menej. To všetko je v poriadku, takže vydržte!

Ďalším mylným názorom je, že bábätko treba dojčiť v štvorhodinových intervaloch. To však už dávno neplatí a ako bolo spomenuté, každé dieťa je iné a vyžaduje si iný čas a dĺžku dojčenia, preto sa riaďte svojím bábätkom.

Že sa s malými prsiami nedá dojčiť? Tak tomu tiež neverte! Veľkosť prsníkov nemá nič do činenia s množstvom materského mlieka, takže môžete aj s malými prsiami dojčiť tak dobre, ako s obrovskými.

Zelená stolica bábätka znamená, že je dieťa hladné – aj toto ste možno párkrát počuli. Zelená stolica však často poukazuje len na to, že sa bábätko napilo veľa predného mlieka (pri dojčení sa spúšťa na začiatku a slúži na uhasenie smädu) a nedostalo sa poriadne k zadnému mlieku (na zasýtenie). Stačí teda, ak budete bábätko dlhšie dojčiť z jedného prsníka, aby ste mali istotu, že sa mu dostane aj zadného „hustého“ mlieka.

Mýtov o dojčení je zaiste i viac, toto sú len niektoré z nich, s ktorými sa čerstvé mamičky môžu stretnúť. Je dobré poznať tieto mýty vopred, aby bola žena dobre pripravená vzdorovať aj takýmto nepravdivým názorom a aby to zbytočne neviedlo k ukončeniu dojčenia.

Napísala MaJa