Dojčenie a jeho výhody

Napriek tomu, že dnešné umelé dojčenské mlieka sú na vysokej úrovni a svojím zložením sa snažia čo najviac priblížiť materskému mlieku, dojčenie predsa len ostáva tým najlepším spôsobom výživy pre bábätko.

Dojčenie má celý rad výhod. Dojčené deti dostávajú v materskom mlieku presne tie látky a živiny, ktoré práve potrebujú, pretože materské mlieko sa prispôsobuje potrebám dieťatka.

Okrem toho matka odovzdáva bábätku cez materské mlieko aj cenné protilátky, proti rôznym ochoreniam a tak sú dojčené deti menej náchylné na niektoré choroby. Ak je napríklad vo vašom okolí samá chrípka alebo ju máte dokonca aj vy sama a svoje dieťatko naďalej dojčíte, je veľká pravdepodobnosť, že váš drobček neochorie, pretože materské mlieko ho chráni. Samozrejme, nemusí to platiť vždy.

U dojčených detí býva výskyt alergických ochorení nižší než u nedojčených detí.

Dojčenie je tiež pre väčšinu žien krásny zážitkom, ktorý naviac utužuje citovú väzbu s bábätkom.

Ak dojčíte, máte ideálnu výživu pre svoje dieťatko vždy pripravenú, v optimálnom zložení i teplote. Nemusíte si teda robiť starosti s vyváraním fľašiek a cumlíkov, prípravou dojčenského mlieka a podobne. Dojčenie je výhodné aj z ekonomického hľadiska – ušetríte množstvo finančných prostriedkov, ktoré by ste inak minuli na drahé dojčenské mlieka.

Dojčenie má výhody i pre ženu. Výskumy ukazujú, že dojčiace matky sú viac chránené pred niektorými ochoreniami ako je rakovina prsníka či osteoporóza a iné.

Ako vidno, ženy majú dostatok dôvodov na to, aby dojčili. Pokiaľ je to teda možné, darujte svojmu dieťatku to najlepšie, čo sa týka výživy a urobte všetko pre to, aby ste svojho drobčeka mohli dojčiť.