Kde hľadať pomoc pri dojčení

Napriek tomu, že dojčenie je jednou z najprirodzenejších vecí v živote ženy-matky, nie vždy to ide celkom bez problémov. Takmer každá dojčiaca mamička sa stretne s menšími či väčšími prekážkami, ktoré jej dojčenie znepríjemňujú, neraz sú i príčinou odstavenia bábätka od dojčenia.

Častým problémom je, že bezradná mamička ani nevie, kde vlastne hľadať pomoc v prípade nejakých ťažkostí s dojčením. Manžel alebo partner asi veľa neporadí, mama či svokra vidia veľaráz záchranu v odstavení dieťatka a prechode na umelú výživu, detský lekár môže mamičku trochu podporiť a poskytnúť nejaké cenné rady, no niekedy sa k problematike tiež postaví podobne ako vyššie spomenuté mamy, svokry či tety.

Na prípadné problémy s dojčením je dobré sa pripraviť vopred, teda ešte počas tehotenstva. Najčastejšie dojčiace ženy trápia bolestivé a rozpraskané bradavky, upchaté mliekovody či zápal prsníka. Týmto ťažkostiam je najlepšie predchádzať správnou technikou prisatia bábätka ako aj správnou starostlivosťou o prsia.

Ak si však mamička nevie sama poradiť, je užitočné vedieť, kde môže nájsť pomoc vo svojom trápení. Niekedy dokáže dobre poradiť detský lekár a často sa stačí poradiť aj so skúsenými dojčiacimi mamičkami v kruhu svojich známych a kamarátok.

Pokiaľ nemáte takéto „známosti“, skúste zájsť do materského centra. Tam nájdete mamičiek, i tých dojčiacich, určite dosť a môžete tak získať cenné rady.

Niektoré problémy však vyžadujú odbornú pomoc, napríklad zápal prsníka je potrebné liečiť, takže sa návšteve lekára nevyhnete.

Veľa ťažkostí s dojčením môžete riešiť aj prostredníctvom virtuálnych poradní na internetových fórach. Odpovedať vám môžu mamičky alebo odborníci ako detskí lekári či laktačné poradkyne.

Pomocou vo vašich „dojčiacich“ problémoch vám môže byť aj laktačná poradkyňa. Ich zoznam nájdete na internete, prípadne sa na laktačnú poradkyňu z vášho okolia spýtajte u detského lekára alebo v materskom centre.

Dojčenie naozaj nie je vždy prechádzka ružovým sadom. Nie je však rozumné vzdávať sa hneď pri prvých problémoch. Pomoc sa dá nájsť takmer vždy, takže sa nevzdávajte, kým nevyskúšate všetky možnosti.