Dojčenie a kofeín

Dojčenie si vyžaduje určité úpravy a zmeny v jedálničku ženy. Je samozrejmé, že sa to v období dojčenia nesmie preháňať s akoholom a vhodné nie sú ani cigarety. No ako to je s kofeínom? Môže dojčiaca mamička piť kávu? Má to nejaký vplyv na bábätko?

Počas dojčenia by bolo ideálne, ak by sa žena dokázala zaobísť bez kávy. Niektoré ženy to riešia bezkofeínovou kávou, ktorá je zdravšou a vhodnejšou alternatívou počas dojčenia. Úplné vylúčenie kofeínu sa odporúča najmä do doby, kým je dieťa plne dojčené (zvyčajne do šiestich mesiacov veku).

Ak sa však bez svojej milovanej kávy nedokážete zaobísť, jedna šálka denne by skutočne uškodiť nemala. Vyskúšajte si dať šálku slabej kávy hneď po dojčení, aby bola prestávka do ďalšieho kojenia dosť dlhá.

Sledujte, či sa na vašom bábätku po ďalšom dojčení neprejavia nejaké zmeny, čo sa týka spánku. Každé dieťa je iné a niektoré nemajú žiadne problémy, iné môžu reagovať veľmi citlivo aj na jednu kávu, ktorú si ich mamička dopriala.

Treba si uvedomiť, že nielen samotná káva ale napríklad aj kolové nápoje sú zdrojom kofeínu, takže pozor na ich kombinácie, aby ste svoje bábätko nezaťažovali príliš veľkým množstvom kofeínu.