Starostlivosť o pozostalých

Odišiel vám človek, ktorý bol vašou súčasťou života, či už prarodič, rodič, súrodenec, alebo dieťa. Rozum vám hovorí, že konečne prestal trpieť a je to pre neho lepšie. Vy ste zostali tu a čo ďalej. Aj keď ste silná osobnosť, nerozkážete zabrániť pocitom, že vás opustila milovaná osoba. Postupom času sa dokážete zmieriť so skutočnosťou. Ak ale máte pocit, že nezvládnete stav hneď po strate blízkeho, nebráňte sa pomoci profesionálnych pracovníkov. Uľaví sa vám, ak vás lekár ubezpečí, že chorí necítil bolesť a nijako netrpel.

Vybavovanie pohrebu

Pohreb nie je, našťastie, každodenná rutina. Pracovníci vám poradia a pomôžu vybaviť dôstojnú rozlúčku s blízkym. Nebudú vás vo vašom rozpoložení preháňať úradníci pohrebnej služby, matriky a ostatných inštitúcií, kde je potrebné oznámiť úmrtie človeka.

Tiež nebudete myslieť na to, že všetky výdavky spojené so zariaďovaním pohrebu budú predmetom dedičského konania. Ak si budete odkladať všetky doklady (pokladničné doklady a potvrdenky), nebudete mať starosti z dokladovaním.

Úrad práce, sociálnych vecí a rodiny osobe, ktorá pohreb zariaďuje poskytuje na základe žiadosti určitý finančný príspevok.

Ak ste počas života boli na príbuznom existenčne závislý, prípadne sa nedokážete z dôvodu vášho zdravotného postihu o seba postarať ďalej sám. Ak ste stratili dedičstvom domov, trpíte duševným ochorením alebo ste úplne vyčerpaný z dlhodobej starostlivosti o príbuzného dostanete dlhodobejšiu pomoc.

Sprostredkovanie stretnutia s psychológom alebo psychiatrom vám môže pomôcť vyrovnať sa so stratou. Nie je vôbec hanba obrátiť sa na odborníka, keď sami neviete ako ďalej. Nemôžete spávať, nejete a tým veľmi zaťažujete svoj organizmus. Určite máte okolo seba ďalších ľudí, ktorí vás potrebujú, spoliehajú sa na vás.