V prvu julovu nedelu, velmi horucu, sme sa vybrali pozriet sa na juhovychodny cip ostrova Manhattan, odkial sa dolezite postavenie New Yorku zacalo rozvijat.
Na obrazkoch vidno dnesne mohutne budovy tzv. financneho distriktu, a tam volakedy pred starociami mesto koncilo ulicou pri mure (cize Wall Street). Dnes to meno symbolizuje jedno z najdolezitejsich financnych center sveta. Prostrednictvom vyhodnej polohy pristavu v chranenom zalive izolovanom od burlivejsieho Atlantickeho oceanu, sa mesto stalo vstupnou branou zapadnej Europy na americky kontinent.
Dnes sa tento juhovychodny cip ostrova pomaly premiena na pritazlivy rekreacny ciel pre obyvatelov a navstevnikov mesta. Smerom na sever vidno povestny takmer polkilometrovy brooklynsky most, ktory konstruovali po 1870 a bol najdlhsim zavesenym mostom na svete.
Mozno si tu vybrat aj plavby do susednej Vychodnej rieky (East River) alebo okruh okolo ostrova Manhattanu, potazne sediet na terasovitych rovinach a nechat sa ovievat neustalym vetrom fukajucim cez den od Atlantikeho oceanu do vnutrozemia s vonou soli. Stredobodom sa stane dobudovavane navstevnicke centrum "Pier 17" (cize Pristavne molo 17) s modernou architekturou.
Vsimli sme si aj plagat o “chladiacom centre” z ulice v nedalekej stvrti: ide o kostoly, ktore ponukaju svoje chladene priestory pre “ludi z horucich ulic”. Nabozenstvo v Spojenych statoch, mmochodom, a ich vztah k tzv. veriacim i neveriacim, ma inu formu ako v Europe (kde je zopar “hlavnych” vierovyznani). Nabozenskych smerov a nazvov je tu mnoho, lebo mozu byt zakladane jednotlivcami podla istych zakonov , a maju skor spolocenske a charitativne funkcie. V bocnych uliciach niektorych obytnych stvrti tak mozno najst aj 2-3 kostoly ci kostoliky. Zmena bydliska potom moze viest k zmene nabozenstva, co tu nehra velku ulohu: mnohe sa sebe podobaju a ich ideologie nie su mimoriadne vyhranene.
© Web mix.sk prevádzkuje Miro Veselý od leta 1997.