Muzeálna míľa v New Yorku

Úsek Piatej Avenue pri Central Parku v New Yorku, od 70. ulice po 93. ulicu (asi 1.8 km dlhy), sa nazýva Muzeálna míľa. Zbierky výtvarného umenia tu sú v budovách stavaných ako múzea i v bývalých palácoch zámožných rodín (iba najsevernejšia časť je tu ukázaná)

Okolo konca 19. storočia tieto stavby sa vzpínali na sever od mesta, vonku "na zelenej tráve", ale dnes sú obklopené vyššími budovami mesta, ktoré sa zatiaľ značne rozšírilo.

Prúdenie návštevníkov využívajú pouliční predavači vytvárajúci typickú slnečnicovú či dáždnikovú architektúru

Návštevníkov pred budovou múzea zabáva starý spievajúci muž. Hlas nemá dobrý, ale štýl vystupovania vytvára atmosféru, kde 'povoluje' turistom filmovat ho za 5 dolárov..

Kostol ponúka jazz spojený s bohoslužbami v podvečerných hodinách

Veľký nápis "Vitajte" na podlahe kostola pri vstupe vytvárajú farebne lepiace pásky (používané na opravy potrubí) a nápoje so zákuskami zdarma tiež sú obľúbené

Heslo "Forma vychádza z funkcie" dobre znázorňuje budova Guggenheimovho múzeá (zahájená 1959, architekt Frank Lloyd Wright). Hlavný výstavný priestor je jeden dlhy koridor točiaci sa smerom dole cez 6 poschodí ako obrovská šroubovica. Dostať schválenie pre takúto modernú architektúru v tejto štvrti s konzervatívnymi stavbami bolo veľmi ťažké. Dnes však je mesto pyšne na tuto svetoznámu budovu. Riaditeľom múzea po dlhé roky bol Thomas Messer, rodák z Bratislavy

Architekt F. L. Wright (1867-1959, s klobúkom)

Píše zahraničný korešpondent, môj priateľ Edo Toran, náš muž v New Yorku.