Sex po pôrode

Sex po pôrode je síce trošku intímna téma, no máloktorí budúci rodičia vedia, čo ich po pôrode v tomto smere čaká. A preto sú nejaké informácie určite užitočné.

Na čo sa teda pripraviť? Čo môže čerstvých rodičov zaskočiť? Bude to také ako predtým?

Takéto a podobné otázky víria mysľou novopečených rodičov.

Obnoviť sexuálny život po pôrode sa odporúča až po uplynutí šiestich týždňov od narodenia bábätka. Dovtedy totiž žena krváca a pohlavný styk by mohol byť zdrojom rôznych problémov. Neskôr však už, ak sa žena cíti v poriadku, nie je dôvod sex odkladať.

Spočiatku môže byť milovanie spojené s bolesťou, najmä ak došlo k natrhnutiu hrádze alebo jej nástrihu a šitiu. Ďalším problémom často býva pocit prílišného sucha (na svedomí ho mávajú napr. hormonálne zmeny počas dojčenia), ktorý sa však dá vyriešiť vhodným lubrikantom.

Veľa čerstvých mamičiek má po pôrode zo sexu strach a tak sa tejto činnosti vyhýbajú. Dôležité je porozprávať sa s partnerom o svojich obavách a pocitoch, aby nemal dojem, že ho odmietate a že pre vás nie je dôležitý a podobne.

Popôrodné milovania bývajú niekedy podobné prvým milostným skúškam – treba hľadať polohy, v ktorých to ženu nebolí, možno to bude spočiatku nemotorné a možno sa pri tom aj zasmejete. Nebojte sa však týchto zmien, nebude to trvať večne a časom sa to dá do poriadku. A ak by predsa len problémy pri milovaní pretrvávali dlhšie než niekoľko mesiacov, je určite lepšie sa poradiť s gynekológom, ktorý ženu vyšetrí a môže odhaliť príčiny ťažkostí.

Napísala MaJa