Príprava na pôrod

Pôrod je významným okamihom v živote každej ženy-matky. Aby tento zážitok bol čo najpozitívnejší, je dobré sa naň vopred pripraviť.

Pomôckou v príprave na pôrod vám môžu byť rôzne tehotenské publikácie. Či už sa jedná o knihy, časopisy alebo si nájdite potrebné informácie na internete. Na internete dokonca nájdete aj videá z rôznych pôrodov, takže aj to môže byť forma prípravy.

Veľmi osožnými sú predpôrodné kurzy, ktoré vedú skúsené pôrodné asistentky. Budúce mamičky tu získajú teoretické informácie o priebehu pôrodu a naučia sa napr. aj techniky dýchania počas kontrakcií a mnoho iného.

K príprave na pôrod patrí neodmysliteľne aj výber pôrodnice. Dnes si môžete vyberať z mnohých pôrodníc, nemusíte rodiť len v mieste vášho bydliska. Ak máte auto, pokojne si vyberte aj vzdialenejšiu pôrodnicu. Vopred si pôrodnicu prezrite a zistite si, aké služby ponúka. Dôležité je aj to, ako na vás pôsobí samotné prostredie.

Premyslite si, či chcete pri pôrode vášho partnera, alebo inú blízku osobu, alebo máte záujem o epidurálnu analgéziu a ďalšie možnosti. V pôrodnici si zistite, či to nie je problém a koľko vás tieto nadštandardné služby budú stáť.

Nie veľmi vhodnou prípravou na pôrod je počúvanie strašidelných príbehov vašich kamarátok či známych o hrôzostrašných bolestiach počas ich pôrodu, hroznom personále pôrodnice a podobne. Takto sa len zbytočne stresujete a to je skutočne to posledné, čo potrebujete.

Psychická pohoda je totiž veľmi dôležitým predpokladom na úspešné zvládnutie pôrodu.

V mysli si predstavujte, ako už máte po „tom“, že držíte svoje zdravé a krásne bábätko v náručí. Nečakajte, že pôrod bude bez bolesti, to by bola naozaj naivná predstava, no vnímajte pôrodné bolesti ako prirodzenú súčasť pôrodného procesu. Napokon, vďaka bolestiam sa blížite k vytúženému finále – teda k vášmu bábätku

Napísala MaJa.