Ako urýchliť pôrod

Deväť mesiacov tehotenstva je pre nejednu mamičku príliš dlhá doba. S blížiacim sa termínom pôrodu narastá aj netrpezlivosť tehuľky, ktorá by už najradšej držala vytúžené bábätko v náručí. Ešte horšie to býva vtedy, ak sa bábätku na svet nechce a ostane v brušku aj po termíne pôrodu.

Veľa žien teda zaujíma aj to, ako svojmu drobčekovi pomôcť na svet a celý proces trochu urýchliť. Existuje viacero spôsobov a babských rád, ako dosiahnuť spustenie pôrodu.

Niektoré sú bezpečné, iné dosť odvážne až riskantné.

Najčastejšie sa netrpezlivé tehuľky spoliehajú na červené víno, horúcu vaňu či sprchu, sex alebo zvýšenú fyzickú aktivitu. Nikdy však tieto urýchľovacie metódy neskúšajte priskoro, ale ak už „musíte“, potom až v dobe okolo termínu pôrodu (teda maximálne pár dní pred), prípadne ak prenášate.

Ak chcete vyskúšať silu alkoholu, môžete si dať pohárik červeného vína. Sex ako spúšťač pôrodu zafungoval už tiež u nejednej mamičky – mužské spermie totiž obsahujú prostaglandíny, ktoré môžu malého „lenivca“ trošku popohnať, i keď niektorí lekári sú k tejto metóde veľmi skeptickí.

Za pokus stojí napríklad aj väčšia fyzická námaha. Neznamená to však, že by ste si vo vysokom štádiu tehotenstva mali zabehnúť maratón alebo skúšali iné vyčerpávajúce činnosti. Napokon, bolo by to veľmi riskantné. Môžete však skúsiť dlhšie prechádzky, trošku vyupratovať byt a podobné aktivity (vždy počúvajte signály svojho tela a nič nepreháňajte).

Treba si ale uvedomiť, že na samotný pôrod budete potrebovať kopec energie, takže zvýšená námaha pred týmto výkonom nie je práve ideálna.

Receptov na urýchlenie pôrodu je naozaj neúrekom. Okrem uvedených sa využívajú všelijaké bylinkové koktaily, dráždenie bradaviek či konzumácia korenistých jedál a podobne.

Napriek netrpezlivosti a nedočkavosti je však vždy lepšie spoľahnúť sa na bábätko. Ono najlepšie vie, kedy je ten správny čas. Urýchľovaním by ste si v niektorých prípadoch mohli i uškodiť, a preto naozaj zvážte, či radšej nenechať celej veci prirodzený priebeh.

No a ak sa to už vydržať nedá a vy ste aj niekoľko dní po termíne stále „2v1“, vyskúšajte skôr sex alebo teplú sprchu, ktoré vám ani bábätku neuškodia.

Napísala MaJa.