Čo sú to falošné kontrakcie?

Pôrod sa môže začať rôznymi spôsobmi. Jedným z nich sú kontrakcie, teda tvrdnutie bruška sprevádzané bolesťami. Nie sú však kontrakcie ako kontrakcie. Počas tehotenstva sa objavujú aj tzv. falošné kontrakcie, alebo Braxton-Hicksove kontrakcie, známe tiež ako poslíčkovia.

Falošné kontrakcie však neznamenajú, že by ste mali hneď bežať do pôrodnice, alebo že niečo nie je v poriadku. Väčšinou sú len znakom toho, že vaša maternica robí akýsi tréning pred samotným pôrodom.

Tieto kontrakcie sa objavujú často po zvýšenej fyzickej námahe, napr. ak niečo ťažšie zodvihnete, kráčate rýchlejšie a podobne. Zvyknú sa tiež ohlásiť po pohlavnom styku.

Charakterizuje ich stvrdnutie bruška, ktoré môže ale nemusí byť sprevádzané aj bolesťou. Bruško na niekoľko sekúnd stvrdne a potom sa sťah uvoľní. Takto sa to môže opakovať niekoľkokrát a v rôznych časových intervaloch. Falošné kontrakcie nebývajú pravidelné a ich intenzita nemá vzrastajúci charakter.

Niekedy však môžu „poslíčkovia“ poriadne popliesť budúcich rodičov. Nejedna tehuľka si pri poslíčkoch môže myslieť, že už sú to tie pravé predpôrodné kontrakcie a vyrazí do pôrodnice. Tam sa zistí, že činnosť maternice, teda sťahy nie sú pravidelné a teda ide len o planý poplach.

Ak sa objavia falošné kontrakcie a nie ste si istá, či sú to naozaj len poslíčkovia, skúste sa trošku prejsť, dať si sprchu alebo kúpeľ, niečo si zajesť. Falošné sťahy po takejto aktivite spravidla ustanú.

Problémom by však mohlo byť, ak by ste pociťovala hoci i nepravidelné kontrakcie, ale mali by ste aj iné príznaky – napr. krvácanie či prudké bolesti bruška a podobne. Vtedy určite na nič nečakajte a okamžite vyrazte do pôrodnice. Takéto situácie netreba podceňovať, pretože by mohli vážne ohroziť život vášho bábätka i vás.