Príprava na tehotenstvo

Tehotenstvo nejednu ženu zaskočí celkom nepripravenú, no často sa na toto životné obdobie žena snaží pripraviť. Pokiaľ teda plánujete potomka, je dobré urobiť malé či väčšie zmeny vo svojom živote, aby vaše tehotenstvo prebehlo hladko a na jeho konci vás čakalo zdravé bábätko.

Žena, ktoré plánuje otehotnieť, by sa mala zamyslieť nad svojou stravou. Ak je vaším „chlebom každodenným“ fast food, alebo sa neustále trápite nejakou diétou, je načase tieto návyky zmeniť. Zamerajte sa na kvalitnú stravu s obsahom všetkých dôležitých látok a vitamínov. Nezabudnite na čerstvé ovocie a zeleninu a vyhýbajte sa nezdravým jedlám.

Ak neviete žiť bez cigaretky alebo rada popíjate alkohol, potom by ste s tým mali prestať. Telo potrebuje nejaký čas na prečistenie od toxických látok, preto je dôležité skončiť s fajčením alebo alkoholom pár mesiacov pred plánovaným tehotenstvom.

Príprava na tehotenstvo by mala určite zahŕňať ozdravenie vášho životného štýlu. To sa týka nielen stravy, ale aj pohybu. Snažte sa zaradiť pravidelný pohyb do vášho života, aj keby to mali byť len prechádzky (ideálne v prírode). Dobrá fyzická kondícia vám totiž pomôže lepšie zvládnuť tehotenstvo a následne tiež uľahčí návrat k pôvodnej hmotnosti po pôrode.

Prípravou môžu byť aj rôzne knihy alebo časopisy pre budúce mamičky. Dozviete sa z nich veľa užitočných informácií. Veľa toho nájdete tiež na internete.

K príprave na tehotenstvo by mala patriť aj prehliadka u lekára – vás aj vášho partnera. Prípadné zdravotné problémy je lepšie vyriešiť pred tehotenstvom, aby sa predišlo komplikáciám počas neho.

V neposlednom rade by vaša príprava na tehotenstvo mala zahŕňať aj reálne zhodnotenie situácie – či sa cítite s partnerom na dieťa zrelí, či máte vyriešenú otázku bývania a podobne.

Na tehotenstvo je naozaj lepšie sa dôsledne pripraviť. Predídete tak rôznym možným ťažkostiam, ktoré by vás potom mohli zaskočiť a budete si môcť toto krásne obdobie užívať naplno.

Napísala MaJa.

©  Web mix.sk prevádzkuje Miro Veselý od leta 1997.