Lieky v tehotenstve

V tehotenstve je užívanie akýchkoľvek liekov veľmi háklivou záležitosťou. Snáď všetky „chemické“ lieky majú totiž nejaké vedľajšie účinky. Lieky sú síce testované, no zväčša nie sú známe ich možné účinky na plod, prípadne sa vie len to, že pre plod testovaného zvieraťa sú bezpečné (ťažko však povedať, či sa to dá vždy brať ako dostatočný dôkaz bezpečnosti aj pre tehotnú ženu a jej dieťa).

Je preto ideálne, ak tehotná žena počas tehotenstva nemusí brať žiadne lieky. To, samozrejme, nie je vždy možné, pretože v tehotenstve môžu ženu postretnúť rôzne zdravotné problémy.

Ak sa tak stane, jednoznačne treba všetko konzultovať so svojím lekárom, prípadne aspoň s lekárnikom.

Niektoré lieky sú v tehotenstve bezpečné, prípadne niekedy ich liečivý účinok prevyšuje možné riziko. O týchto veciach však rozhoduje lekár.

Všetky lieky by tiež mali mať v príbalovom letáku informáciu, ako je to s ich užívaním počas tehotenstva. Spravidla tam nájdete odporučenie poradiť sa o vhodnosti užívania lieku v gravidite s lekárom.

Pokiaľ napríklad trpíte v tehotenstve bolesťami hlavy alebo zubov a predtým ste boli zvyknutá, dať si v takej situácii jednoducho tabletku od bolesti, teraz na to zabudnite. Niektoré liečivá sa v tehotenstve síce brať môžu, no vždy je lepšie snažiť sa bolesť zvládnuť, alebo riešiť príčinu.

Ak vás napríklad bolí zub, treba navštíviť zubára. Neúnosné alebo pričasté bolesti hlavy by ste tiež mali konzultovať s vaším lekárom. Rovnako aj všetky ostatné zdravotné problémy zverte radšej do rúk skúseného lekára a nesnažte sa liečiť sama pomocou rôznych liekov. Riziko je totiž privysoké a užívaním liekov v tehotenstve by ste sebe alebo svojmu nenarodenému bábätku mohli niekedy viac uškodiť ako pomôcť.

Napísala MaJa.