Tehotenstvo a starostlivosť o zuby

Hovorí sa, že každé tehotenstvo stojí jeden zub – inými slovami, že počas každého tehotenstva prídete o jeden zub, alebo sa vám aspoň objaví nejaký ten kaz.

Tehotenstvo naozaj dáva zabrať organizmu ženy a to sa týka aj zubov, no vďaka správnej starostlivosti nemusíte obetovať svoj chrup v mene svojich potomkov.

Počas tehotenstva prebiehajú rôzne hormonálne zmeny a aj v dôsledku týchto zmien dochádza k problémom, ako je začervenanie, zdurenie či krvácanie ďasien.

Môže sa tiež zvýšiť kazivosť zubov, obzvlášť, ak v začiatkoch tehotenstva žena trpí nevoľnosťou a zvracaním.

Tehotenstvo si teda vyžaduje naozaj zvýšenú pozornosť a dôraz na ústnu hygienu. Najlepšie je umývať si zuby po každom jedle a pri akýchkoľvek bolestiach zubov ale aj pri krvácaní ďasien radšej navštíviť svojho zubného lekára.

V tehotenstve má žena nárok na zubnú prehliadku dvakrát za celé obdobie gravidity. Využite preto túto možnosť a nechajte si svoj chrup skontrolovať stomatológom. Neliečené zápaly ústnej dutiny by totiž mohli dokonca ohroziť vaše dieťatko a vyvolať predčasný pôrod.

Ak máte nejaké problémy so zubami, vyriešte ich ešte počas tehotenstva, pretože po pôrode budete mať čo plné ruky práce s bábätkom a na návštevu zubára veľa času neostane.

Určite si na bolesť zubov nenasadzujte žiadne lieky, kým sa neporadíte o ich vhodnosti s lekárom alebo lekárnikom.

Napriek tomu, že tehotenstvo dá chrupu budúcej mamičky dosť zabrať, najlepšie je dať si prípadné zubné problémy do poriadku ešte pred otehotnením. V tehotenstve potom budete mať menej starostí so zubami a môžete sa tak vyhnúť nepríjemným vŕtaniam a iným nepopulárnym zubárskych úkonom.

Napísala MaJa