Milovanie alebo „robenie bábätka“?

Problémy s počatím dieťaťa dnes majú mnohé páry. Bohužiaľ, plodenie nefunguje na povel, takže nečakajte, že akonáhle sa vo vás ozvú materinské túžby, otehotniete. Niektorým sa to síce podarí na prvý „šup“, väčšinou to však nejaký čas trvá.

...ale keď sa tehotenstvo neobjaví po prvom, druhom ani treťom mesiaci usilovného snaženia sa, nádejní rodičia často zneistejú a začnú podliehať stresu a panike. Z vášnivého milovania sa postupne vytratí iskrenie a čaro a tento akt lásky sa neraz zmení na „tvrdú prácu na bábätku“. Obzvlášť, ak žena vie, že sa práve nachádza v období plodných dní, chce to využiť naplno a partner si môže pripadať iba ako prostriedok na oplodnenie.

Ak sa aj vy práve nachádzate vo fáze, kedy sa o bábätko usilujete už nejaký ten mesiac a stále nič, snažte sa nepripúšťať si obavy a nepodliehať panike a neistote. Čím viac totiž budete na svoj „neúspech“ myslieť, tým viac budete od seba úspešné počatie odháňať.

Stres a napätie otehotneniu neprajú, takže sa uvoľnite a pri milovaní nemyslite na výsledok. Pokiaľ sa to podarí, super, ak nie, podarí sa to neskôr.

A kedy to už vyzerá na problém? Ak sa o bábätko pokúšate pravidelne počas jedného roka a nedočkáte sa úspechu, potom je zrejme namieste konzultácia s gynekológom, ktorý vám poradí, ako ďalej a navrhne aj prípadné potrebné vyšetrenia.