Život ženy po rozvode

Po rozvode sa zrejme nikto necíti byť „v pohode“, nech už mal rozvod akékoľvek príčiny. Vždy to menej či viac zasiahne jedného aj druhého partnera

Veď spolu prežili nejaký čas, často aj niekoľko rokov. Žena po rozvode, ktorú opustil manžel alebo sa z nejakých príčin rozhodla podať žiadosť o rozvod ona a teraz je sama, má zrazu v hlave zmätok. Spočiatku zrejme rieši nevyhnutné a veľmi nepríjemné záležitosti ohľadom citov a pocitov detí (ak deti spoločne s partnerom mali), ohľadom rozdelenia majetku (ak mali spoločný majetok), prípadne ohľadom dlhov, ktoré jej po bývalom partnerovi ostali alebo iné z množstva problémov.

Na určitý čas sa stáva pre ňu nemysliteľné, aby sa vôbec začala obzerať po inom partnerovi. Dokonca jej možno ani sex ako taký nepríde na um a neláka ju ani masturbovanie. Neskôr možno ostane len pri tom masturbovaní, ale chlapa? Ani vidieť, veď čo ak by mala stretnúť opäť takého hajzlíka, akého sa práve zbavila?

Je samozrejmé, že chce byť opatrná a neublížiť si znova. Čo by teda bolo najlepšie v situácii, keď partnera (ešte) nechce, ale nevie si zvyknúť na status rozvedenej ženy a naviac ju samota už začína ubíjať? Myslím, že by mala ZAČAŤ ŽIŤ. Nemyslím tým práve to, že bude vymetať bary  a podobne. Vlastne, keď chce, môže aj to, veď jej nikto nebráni (ak nemá malé deti a nie je zodpovedná už za nikoho, okrem seba). Mám však na mysli skôr to, aby začala zrazu robiť veci, ktoré ju bavia a robia jej radosť. Je veľa spôsobov, ako si urobiť radosť: napríklad začať sa starať sama o seba -môžete začať trebárs zmenou účesu. To si každý hneď všimne a ak je tá zmena pozitívna, pochvália vás.

Pochvala a uznanie je práve to, čo najviac potrebujete, tak sa jej nebráňte. Nedajte sa najmä ľutovať a neľutujte sa ani vy sama! Skúste si na voľnosti, ktorú ste získali, hľadať najmä dobré stránky. To sa dá celkom ľahko: porovnajte sa s kolegyňou, alebo priateľkou, ktoré sa vám sťažuje, ako jej manžel „píli nervy“, ako musí bežať domov spraviť nákupy (tie musíte aj vy, ale len sama pre seba, nie pre celú rodinku). Ona musí navyše aj pivo pre manžela trepať domov a byť doma načas. Potichu pozorujte takéto manželstvá a povedzte si, že vám je „hej“.

Môžete si dovoliť stretnutie pri káve, či poháriku vína rovno z práce a nikomu sa nespovedať. Môžete napríklad začať chodiť do fitnesscentra, moja priateľka tak získala perfektnú postavu a naviac si tam vždy „vybila“ prebytočnú energiu. Alebo sa len tak potúlajte po nákupoch a kúpte si niečo malé pre radosť: netreba veľké veci, poteší aj maličkosť: voňavá sviečka, pekné cdčko s obľúbenou alebo úplne novou hudbou, čipkované prádlo a iné. Aj to spodné prádlo vás veru môže potešiť, hoci si poviete, že ho nikto nevidí, nemáte pre koho. Pre seba to spravte, spravte radosť sama sebe (a raz sa vám to pekné prádlo zíde, verte mi).

Zásadne sa vyvarujte aspoň spočiatku návštevám známych, ktorí boli vašimi spoločnými známymi a ktorí vo vás vyvolajú spomienky (a pomôžu depresii naplno sa rozvinúť). Zamerajte sa na nový okruh ľudí. Skúste trebárs niektorý z chatov, ja som si tak práve v tomto období našla priateľky a priateľov, s ktorými som dodnes v kontakte a ktorým vďačím za veľmi veľa. Nezamerajte sa na hľadanie nového partnera, ak sa na to necítite pripravená, nájdite si radšej spriaznené duše, ktoré vám v tomto období oveľa viac pomôžu.

Sex riešte radšej masturbácioun- je to bezpečnejšie, ako sa hneď vrhnúť do nového vzťahu, veď ste sa ešte nepozbierali z predošlého.

Raz mi moja priateľka poslala tento krásny a podľa mňa dosť pravdivý citát (ospravedlňujem sa, ale meno autora si nepamätám):

„Šťastnými alebo nešťastnými sa nestávame vplyvom okolností, ale postojom k životu“.

Preto skúste zmeniť postoj, stojí to za to.

Vaša Kika