Pitný režim pre deti

Okrem zdravej výživy našich ratolestí, je dôležitou súčasťou zdravého životného štýlu aj správny pitný režim.

Kým je bábätko výlučne dojčené, materské mlieko pokryje aj potrebu tekutín. Keď však už dieťatko prijíma aj inú stravu okrem materského mlieka, potom treba začať aj s pitným režimom.

Veľa rodičov však nevie, čo je pre ich deti najlepším nápojom a veľakrát uveria „presvedčivým“ reklamám na rôzne presladené džúsiky a iné „zaručene“ zdravé limonády všetkých možných farieb.

V podstate platí, že ideálna pre deti je čistá pramenitá voda. Pre dojčatá, ale i pre väčšie deti možno používať dojčenské vody. Pre lepšiu chuť možno vodu striedať s ovocnými alebo bylinkovými čajmi – tie by však nemali byť sladené a ak už musia byť osladené, potom len veľmi mierne. Vhodné sú aj čerstvé zeleninové alebo ovocné šťavy, ktoré by ste však deťom mali podávať dostatočne zriedené.

Dávajte si pozor na rôzne pestrofarebné detské nápoje a vždy si pozorne čítajte zloženie. Mnohé z nich sú pre deti nevhodné, nakoľko obsahujú chemické farbivá a konzervanty a zbytočné množstvo cukru.

Je lepšie vyhýbať sa pričastému pitiu rôznych džúsikov z obchodov a radšej mať pre dieťa vždy so sebou čistú pramenitú vodu, prípadne nejaký čaj. Nevhodné a presladené nápoje totiž môžu viesť k pokazeným mliečnym zúbkom či nadmernej hmotnosti až obezite u detí.

Napísala MaJa.