O čínskom umení feng šuej počul snáď už každý. No nie každému je jasné, ako na to, ak by sa aj rozhodol, že si chce „energeticky zharmonizovať“ svoj dom alebo záhradu.
Vzhľadom na to, že celá problematika okolo feng šuei nie je až taká jednoduchá záležitosť, skúsme sa teraz spoločne pozrieť na základné tipy, pomocou ktorých môžete zlepšiť tok energie vo vašej záhrade a dome.
Rýchlo a bezbolestne – bez hĺbkovej znalosti celej problematiky. Ponúkame vám skrátka feng šuej v kocke alebo, ak chcete, „z rýchlika“.
Vo feng šuej sa snúbi kombinácia starobylého umenia a vedy. Jeho cieľom je vyrovnávanie energie v určitom životnom priestore. Ak sa to robí správne a dobre, želaným „následkom“ pre obyvateľov tohto priestoru je dobré zdravie, spokojnosť, peniaze... Feng šuei pracuje s piatimi základnými prvkami či elementmi: drevom, ohňom, zemou, kovom a vodou.
Ak si chcete vaše „hniezdočko“, nech už ide o dom, byt, alebo záhadu, zharmonizovať a umožniť tak energii čchi, aby na vás pozitívne pôsobila, v prvom rade musíte vychádzať z takzvaného systému „ba gua“.
Nelámte si hlavu podrobnosťami, nie je to nič zložité! V podstate ide o to, že každý druh energie čchi sa spája s jedným z ôsmich smerov kompasu.
V strede vášho pozemku, domu, ale aj niektorej z miestností sa tieto smery zbiehajú, a tak vzniká deviaty typ energie čchi.
Na princípe systému ba gua si môžete urobiť niečo ako energetickú mapu vášho domova. Stačí, keď si na papier nakreslíte pôdorys vášho domu alebo bytu. Potom si zistite, na aké svetové strany je orientovaný.
Najlepšie asi bude, keď použijete klasický kompas, prípadne si nejaký stiahnete do svojho smartfónu. Alebo sa pozrite pomocou Google máp či aplikácie Google Earth na to, ako je vlastne na mape orientovaná vaša nehnuteľnosť.
V ideálnom prípade zistíte, že ste orientovaní presne severo-južne a západo-východne. Veľmi často to však býva tak, že napríklad vstupné dvere sú na severovýchod a okno do spálne na opačnej strane domu je teda orientované na juhozápad.
Na váš pôdorys domu alebo bytu si teraz zakreslite všetkých osem smerov z jednotlivých svetových strán podľa reálnej orientácie vášho baraku. Spojte ich čiarami, ktoré sa pretnú v strede vášho domova. Nakreslite si ich radšej ceruzou, pretože ich neskôr budete potrebovať vygumovať.
Ideme ďalej. Teraz už použite pero. Ním veďte presne v strede medzi ceruzou nakreslenými čiarami ďalšie linky, ktoré sa znovu pretnú v strede. Celé by to malo vyzerať asi takto.
A to je vlastne všetko. Teraz už máte dom rozdelený na osem energetických zón podľa svetových strán a na základe toho sa môžete rozhodovať, čo a ako zariadiť a kde umiestniť, aby ste si doma vybudovali svoj „pelech harmónie“.
Zodpovedá kariére a životnej ceste.
Elementom je voda.
Zodpovedá duchovnému rastu a znalostiam.
Elementom je zem.
Zodpovedá rodine a zdraviu.
Elementom je drevo.
Zodpovedá bohatstvu a prosperite.
Elementom je drevo.
Zodpovedá sláve, uznaniu a osvieteniu.
Elementom je oheň.
Zodpovedá vzťahom a partnerstvu.
Elementom je zem.
Zodpovedá deťom, budúcnosti a kreativite.
Elementom je kov.
Zodpovedá mentorom, nápomocným ľuďom a cestovaniu.
Elementom je kov.
V strede sa spájajú všetky zóny a ich energie, hovoríme teda o energetickom strede (tzv. tai-či). Mal by zostať prázdny, aby energia mohla voľne prúdiť. S centrom sa spája element zem.
Ukážme si teraz, ako môžete zharmonizovať svoj byt či dom:
Do severnej zóny, ktorá ovplyvňuje kariéru je vhodné umiestniť čiernobiele fotografie ľudí, ktorí sú pre vás vzorom na profesionálnom poli, alebo v oblasti, ktorou by ste sa radi vydali na svojej budúcej kariérnej ceste.
Keďže živlom spojeným so severom je voda, je vhodné, aby sa tu nachádzala. Môžete sem umiestniť napríklad akvárium, vázy s vodou a čerstvými kvetmi, prípadne aj malú okrasnú izbovú fontánu.
Dnes sa dajú sa zohnať za pomerne lacný peniaz v hobby marketoch alebo cez internet. Okrem vytvárania ľubozvučnej zvukovej kulisy a vyrovnávania energetických tokov navyše aj zvlčujú a prečisťujú vzduch.
Na stenu zaveste obraz s namaľovanou (prípadne odfotografovanou) vodou: jazerom, riekou, vodopádom. Vhodné je aj vyobrazenie blankytnej oblohy.
Steny miestnosti, ktorá sa nachádza celkom (alebo z väčšej časti) v severnej zóne je tiež najvhodnejšie vymaľovať modrou farbou. Je pritom jedno, či zvolíte svetlejší alebo tmavší odtieň.
Do tejto zóny je vhodné zasa umiestniť obraz alebo plagát s motívom zeme – ideálne sú hory, les, ale aj lány obilia, lúky a podobné motívy.
Povedali sme si, že táto zóna ovplyvňuje váš duchovný rast a znalosti, preto je vhodné sme dať aj relaxačné predmety – stojan na vonné tyčinky, aromalampu, ak chcete tak napríklad aj budhistické sošky či mandalu.Je to na vás, v podstate čokoľvek, čo máte spojené so stíšením, meditáciou a duchovným hľadaním.
Steny je ideálne vymaľovať vo farbách zeme, čiže môžete zvoliť napríklad kávovú, slabo hnedú, béžovú alebo aj žltú. Umiestniť sem môžete aj predmety s motívom ohňa, napríklad dlhé sviečky.
Prvkom východnej zóny je drevo, takže najideálnejším riešením je umiestniť sem čokoľvek drevené, či už sú to čisto dekoračné alebo úžitkové predmety – samorasty, drevorezby, drevené sošky, alebo stôl a stoličky z masívneho dreva.
Aj sem sa hodí vyššie spomínaná izbová fontánka, pretože vodný element je doplňujúci a nebije sa s drevom.
Ak sa dá a hodí sa vám to, umiestnite sem aj zrkadlo obdĺžnikového tvaru v drevenom ráme. Zosvetlí vám celú miestnosť, opticky ju zväčší a prinesie do nej doplňujúcu energiu vodného prvku. Steny je vhodné ladiť v odtieňoch zelenej alebo hnedej farby.
No a hlavne nezabudnite na to, že východná zóna ovplyvňuje pohodu vo vašej rodine a zdravie všetkých jej príslušníkov. Takže nezabudnite sem zavesiť fotografie z rodinných výletov či dovoleniek, promócií, svadieb alebo fotky prvých krôčikov vašich ratolestí.
Skrátka niečo, čo bude pozitívne znázorňovať šťastné momenty z vášho rodinného života. Výborným riešením je urobiť si vlastnú výberovú fotokoláž. Môžete ju potom zavesiť na stenu alebo ju postaviť na sekretár.
Východ je vhodným miestom aj na odkladanie rodinných fotoalbumov. Steny vylaďte do zelena alebo do hneda.
Prvkom spojeným s juhovýchodnou zónou je takisto drevo, takže v tomto prípade sa stačí riadiť tipmi na umiestňovanie drevených predmetov opísaných vyššie pri zóne „Východ“.
Aj tu platí, že druhým doplňujúcim elementom je voda. Fontánku asi všade dávať nebudete, takže dobrou voľbou je napríklad obraz pohybujúcej sa vody – dravej rieky či vodopádu. Alebo sem dajte akvárium aj s rybičkami, to tiež spraví dobrú energiu.
Určite nezabudnite na izbové rastliny – mali by byť pokiaľ možno veľké a svieže. Ideálna je napríklad taká monstera ťahavý izbový brečtan. Veľké rastliny totiž pôsobia veľmi pozitívne na zvyšovanie bohatstva a prosperity v rodine. To je vlastne aj oblasť, ktorú ovplyvňuje juhovýchodná zóna.
Takže ak chcete kladné vibrácie ešte umocniť, skúste si sem umiestniť svoje rodinné prasiatko na šporenie a doplňte to všetko obrázkami alebo inými predmetmi s motívmi hojnosti, blahobytu a finančného úspechu podľa svojho gusta.
A aby sme nezabudli: stenám doprajte zelený alebo hnedý náter. Nič však nepokazíte ani fialovou a purpruvovou, ktoré umocňujú pozitívny vplyv na prosperitu. Vhodné je opäť obdĺžnikové zrkadlo, ale rám môže byť nielen drevený, ale aj zlatý (ak na to máte).
Južná zóna je spojená so slávou a uznaním, takže je vhodné snažiť sa podporiť pozitívny tok energie čchi smerom k týmto oblastiam života.
Pomôcť môžu opäť obrázky či fotografie s motívmi úspechu. Skúste vybrať také, ktoré budú znázorňovať dosiahnutie cieľa v oblasti, v ktorej by ste v budúcnosti chceli získať dobrú reputáciu.
Elementom južnej zóny je oheň, ale dopĺňa ho aj prvok dreva. Takže sa sem nerozpakujte umiestniť napríklad červené sviečky, drevené sošky a dekoratívne misky.
Na stenu je ideálne zavesiť drevenú intarziu, ale môžete zvoliť aj obrazy či fotoplagát s motívom plápolajúceho ohňa.
Ak máte tú možnosť, v miestnosti orientovanej na juh si určite vybudujte otvorený krb na drevo a nezabudnite si v ňom v zimných mesiacoch pekne podkurovať.
Miestnosť je dobré ladiť do červenej, šarlátovej, oranžovej alebo aj žltej farby. Dobrou voľbou je aj zelená a hnedá.
Elementom juhozápadu je zem, takže tu určite pestujte izbové rastliny a priestor skrášlite obrazmi či fotografiami stromov v lese, rastlín v dažďovom pralese či rozkvitnutého rododendronového lesa v Himalájach, fantázii a vášmu vkusu sa medze skrátka nekladú. Výborným usmerňovačom energie je aj podobizeň našej planéty vo vesmíre.
Dobre spravíte aj, ak tu budete mať vždy vázu so stále čerstvými kvetmi. Zohnať si ich dnes v kvetinárstve je bezproblémové v každom ročnom období, takže aj v zime sa na vás môžu usmievať rozkvitnuté nádhery.
Okrem predmetov s motívmi zeme sem bez obáv môžete dať aj „ohnivé“ dekorácie – sviečky, aromalampu, izbové lampióniky či napríklad aj lampu imitujúcu plápolajúci plameň.
Vybudovať tu miesto pre váš rodinný „táborák“ – krb – je tiež jedna z možností.
Keďže juhozápadná zóna ovplyvňuje vzťahy a partnerstvo, nezabudnite na veľkú fotku z vlastnej svadby, z výletu s vašim partnerom/partnerkou, alebo aj samostatnú fotku vašej polovičky.
Akú farbu zvoliť na steny? Ružovú alebo aj oranžovú, červenú a hnedú.
Tu nesmú za žiadnych okolností chýbať fotografie vašich detí, ale aj ich vlastných „umeleckých“ výtvorov. Západná miestnosť je ideálnou detskou izbou, takže ak máte možnosť, urobte malý raj pre svoje ratolesti práve sem.
Ak deti nemáte, tak na okrášlenie miestnosti orientovanej na západ skúste siahnuť po nezvyčajných a trochu odvážnejších dekoráciách, na mieste je tu aj abstraktné umenie. Skrátka, čokokoľvek, čo symbolizuje originálnosť a kreativitu, pretože to je spolu s deťmi oblasť, ktorú ovplyvňuje západná zóna.
Hlavným elementom je kov a doplňuje ho zem, takže nezabudnite šikovne dekorovať izbu s použitím kovu, ale ideálne vo farbách zeme – čiže hnedej, béžovej a žltej.
Steny vymaľujte na bielo alebo v odtieňoch sivej či pieskovej. Ak máte možnosť použiť tapety, dajte sem také, ktorých dekorovanie má v sebe aj prvky zlatej a striebornej farby.
Najlepšie urobíte, ak miestnosť orientovanú na severozápad zariadite nábytkom s kovovými prvkami, aby sa snúbil s elementom kovu, ktorý mu prislúcha.
Ak máte tú možnosť, naprojektujte si na severozápadnú stranu kuchyňu a vylaďte ju pekne do „kovova“. Môžete sa pritom trochu pohrať a zariadiť ju aj trochu futuristicky. Navyše, mnoho kuchynských spotrebičov je kovových, takže sa sem vynikajúco hodia.
Určite nezabudnite aspoň na jeden obraz alebo dekoráciu s motívom vďačnosti za všetky „požehnania“, ktoré vás v živote stretli, pretože sa nachádzate v zóne mentorov, tútorov a nápomocných ľudí.
Čchi smerujúca zo severozápadu pozitívne ovplyvňuje aj cestovanie, takže dobrou voľbou sú aj rôzne dekoratívne mapky, alebo aspoň jedna fotka z exotickej rodinnej dovolenky.
Prostredie výborne harmonizujú aj rôzne sadrové alebo hlinené sošky, ktoré predstavujú doplňujúci element zeme.
Miestnosť skúste vymaľovať na bielo, do siva, ale použiť môžete aj žltý, slabo hnedý alebo pieskový náter.
TEY
Náš tip: pozrite si aj Ako zharmonizovať záhradu podľa princípov feng šuej.
© Web mix.sk prevádzkuje Miro Veselý od leta 1997.