Aké farby použiť pri maľovaní bytu?

Aj takúto otázku je niekedy dobré si položiť skôr, než vybehnete do najbližších farbov-lakov a necháte sa zvábiť šikovnými marketingovými ťahmi výrobcov farieb.

Zvoliť najvhodnejší „kolor“ pre jednotlivé izby je neraz poriadne ťažký oriešok, najmä ak musíte zosúladiť niekoľko faktorov- farby, ktoré sa páčia vám, ale zároveň aj ostatným členom rodiny, farbu a štýl nábytku, ale aj druh miestnosti a spôsob, na ktorý sa miestnosť bude využívať.

Tiež nie je jedno, či ide o miestnosť svetlú alebo tmavú, priestornú alebo malú. Možno ste si už sami všimli, že na určité miesta sa na návštevu vraciate radi a cítite sa tam veľmi príjemne, pričom návštevám niektorých domácností sa podvedome stále vyhýbate a uprednostňujete radšej stretnutie vonku.

Zamýšľali ste sa už nad tým, prečo je to tak? Všetko je o harmónii priestoru a psychológiu farieb. Nevhodne farebne zvolený interiér vás bude negatívne ovplyvňovať dennodenne.

Farby by vám mali naladiť strunu, nie vás vystresovať

Preto pamätajte na to, že farba interiéru bude v nemalej miere ovplyvňovať vašu náladu a psychiku. Nikdy si na steny nedávajte príliš výrazné až krikľavé farby.

V takejto miestnosti vydržíte nanajvýš chvíľu a onedlho sa prichytíte, že čoraz viac času trávite radšej inde. Výrazné farby vás rýchlo omrzia a tak sa ľahko môže stať, že o krátky čas budete po byte opäť pobehovať s vedierkom a maliarskym valčekom...

Farba interiéru závisí od vášho vkusu a cítenia. Nedá sa jednoznačne povedať, ktorá je či nie je súca do konkrétneho príbytku, no existuje niekoľko pravidiel, ktoré vám rozhodovanie uľahčia a pomôžu vyhnúť sa farebným kombináciám, ktoré by ste mohli neskôr ľutovať.

Nedajte na seba opticky „padať“ strop

Skôr než začnete už s finálnym výberom farieb pre váš domov, zapamätajte si jednu dôležitú zásadu. Stena má byť bledšia ako podlaha, ale zároveň tmavšia ako strop.

Plafón má byť natretý jemnou farbou, inak budete mať pocit, že na vás izba pôsobí „ťažko“ a stiesnene.

Podlaha by mala byť, naopak, tmavá, aby opticky poskytovala pocit stability. Ideálne sú farby prírodných materiálov, ako je drevo či hlina.

Ak máte malú miestnosť a potrebujete ju opticky zväčšiť, potom je ideálne vymaľovať ju bledou farbou. Ak chcete priestor zmenšiť, voľte tmavšie a sýtejšie odtiene.

Ale pozor, steny natreté príliš dotmava nie sú vhodné pre ľudí trpiacich klaustrofóbiou.

KUCHYŇA

Do kuchyne sa vo všeobecnosti odporúča oranžová a červená farba, ktoré stimulujú chuť do jedla a konverzáciu.

Ak však chudnete, radšej vyskúšajte studené farby – modrú alebo fialovú .

S červenou pracujte opatrne, je považovaná za stresujúcu farbu, ktorá dvíha krvný tlak a srdcovú frekvenciu.

Taktiež je nevhodná zelená, pretože niektoré jej odtiene môžu vyvolávať pocit nevoľnosti a nechutenstva. A to už nie je žiaduce dokonca ani vtedy, keď sa snažíte zhodiť nejaké tie kilogramy navyše.

SPÁLŇA

Spálňa je miestnosť, ktorá má byť v dnešnej uponáhľanej dobe oázou pokoja.

Farba jej stien má na vašu myseľ pôsobiť pokojne a uvoľňujúco a prispieť tak spolu s tlmeným osvetlením k vyplavovaniu melatonínu, ktorý vám zabezpečí pokojný a osviežujúci spánok. Vynikajúcimi farbami na tento účel sú svetlomodrá a svetlozelená.

Pre ľudí vyslovene trpiacich nespavosťou alebo zníženou kvalitou spánku je najlepšou voľbou studená modrá, čiže jej tmavšie odtiene.

Na červené alebo výrazné žlté či oranžové steny v spálni radšej zabudnite.

OBÝVACIA IZBA

Sem sa hodia teplé farby, ako je béžová, oranžová, či žltá. Sú to veľmi pozitívne farby, ktoré stimulujú k činnosti a vyvolávajú pocity radosti, veselosti a šťastia.

Nevoľte však príliš sýte odtiene, inak by obývacia izba stratila svoj základný atribút útulnosti. Celkom nevyhovujúce pre túto časť vašich obytných priestorov sú steny v studených farbách.

DETSKÁ IZBA

Do kráľovstva vašich ratolestí patria farby ako žltá či oranžová, lebo u detí podporujú kreativitu a činorodosť.

A ak teda máte „pnutie“ nejaké steny namaľovať ostrými či až divokými odtieňmi, tak tu sa môžete bez výčitiek svedomia do sýtosti vybúriť.

Deti majú rady výrazné farby a podľa výskumov neuro-psychiatrov im dokonca pomáhajú v mentálnom a psychickom rozvoji.

Ak ale máte hyperaktívne dieťa, týmto farbám sa vyhnite a stavte radšej na zelenú, ktorá dokáže utlmiť jeho rozhýrené myšlienky.

Nevhodná je modrá, pretože na deti nepôsobí dosť motivujúco a inšpiratívne.

PRACOVŇA

Kým na steny obývacej či detskej izby nie sú studené farby moc súce, svoje využitie určite nájdu v pracovni. Či už použijete modrú, zelenú alebo fialovú, na vašu myseľ budú pôsobiť upokojujúco, preto zlepšia vašu koncentráciu.

Treba sa však držať jednej dôležitej zásady: rozhodne zvoľte jemné a ľahké odtiene. Hlboká v štýle „deep blue sea“ by už mohla byť kontraproduktívna a namiesto sústredenia sa na prácu by vo vás vyvolávala pocit, že si treba z času na čas hodiť „šlofíka“.

Nuž, a to, najmä ak pracujete z domu, by mohlo viesť k neželanej prokrastinácii a pracovnej neefektívnosti.

TEY