Zdravé sladkosti?

Sladkosti neodmysliteľne patria k detstvu. Azda niet dieťaťa, ktoré by sladkosti a maškrty nemilovalo. Veď aj my, dospelí, si iste pamätáme na sladké pochúťky ako čokoládky, lízanky, cukríky, zmrzlinu a všeličo iné.

V dnešnej dobe nám obchody ponúkajú tisíce druhov sladkostí pre naše deti, čo niektorí z nás považujú možno za veľkú výhodu oproti časom minulým, no na druhej strane sú tieto sladkosti často absolútne nevhodné.

Viete, čo všetko sa v peknom farebnom obale čokoládovej tyčinky alebo vo vrecku cukríkov skrýva? Ak by si rodičia vždy čítali pozorne údaje o zložení každého výrobku, ktorý deťom kupujú na maškrtenie, asi by sa zoznam kupovaných maškŕt poriadne zúžil.

Sladkosti sú totiž v dnešnej dobe plné umelých farbív, obsahujú kopec cukru, chemické konzervanty, emulgátory, neraz i umelé sladidlá a množstvo iných nevhodných substancií, ktoré zaťažujú detský organizmus a môžu mu aj vážne ublížiť.

Preto by sme mali deťom vyberať čo najzdravšie sladkosti alebo sa ich snažiť nahradiť inými maškrtami. Napríklad také sušené ovocie (ideálne v bio kvalite) je cenným zdrojom rôznych stopových prvkov a vitamínov a deti si ho iste obľúbia pre sladkú chuť.

V obchodoch so zdravou výživou nájdete širokú paletu zdravých sladkostí pre svoje deti. Tyčinky zo sušeného ovocia a cereálií sladené javorovým sirupom, lízanky z javorového sirupu, kvalitnú čokoládu s vysokým podielom kakaa (viac ako 70%), ktoré okrem lahodnej chuti skrýva v sebe aj antioxidanty či železo.

Najlepšími sladkosťami pre deti ale aj tak zostáva čerstvé ovocie. Deti v pohode prežijú bez sladkostí, ak ich na ne nenaučíme. V dnešnej dobe je to však ťažké, pretože len ťažko zabránime tomu, aby sa dieťa nejakým spôsobom k sladkostiam nedostalo.

Pokiaľ vám záleží na zdraví svojich detí, je dobré upozorniť aj starých rodičov alebo známych, aby vášmu drobcovi nosili radšej ovocie či zdravé sladkosti namiesto tých „chemických a umelých“, ktorých sú dnes plné regále obchodov.

Pokiaľ však vaše deti častejšie papajú sladkosti, počítajte s tým, že cukor má na detský organizmus aj rôzne účinky - nie je to len pochúťka!

Cukor je energia, ak ho dieťa užíva veľa (sladkosti, malinovky) a nehýbe sa primerane tomuto príjmu, začne tučnieť.

Cukor pri trávení z čreva likviduje vitamín B, hovorí sa mu aj zlodej vitamínu B. To zhoršuje stav v čreve dieťaťa a narušuje črevnú mikroflóru. Porušená mikroflóra môže mať za následok zmeny v imunitnom systéme, hnačky, tráviace ťažkosti. Odporúčame, aby ste vašim maškrtníkom dávali probiotiká pre deti - tie môžu negatívne účinky častej konzumácie sladkostí zmierniť. Prípadne aj vitamín B1, no to radšej konzultujte s lekárom.

Cukor môže mať za následok zhoršené správanie a prospech. Ak je vaše dieťa neposedné, agresívne, alebo nesústredené a pritom predtým jedlo sladkosti, skúste zariadiť, aby pár dní žilo bez sladkostí. Pravdepodobne nastane zmena v správaní, ktorá vás bude lákať k úvahe, ako v tomto režime pokračovať.

Nuž a na záver - možno vy svojmu dieťaťu sladkosti nedávate. Dávajte pozor, či to poza váš chrbát nerobia iní rodinný príslušníci. Neraz vide strýko, či babička prepašovať čokoládu až k rukám dieťaťa so spikleneckým úsmevom "ale mamičke to nepovieme, dobre?"