Sympatie k opačnému pohlaviu

Čoraz viac si mladí ľudia začínajú všímať opačné pohlavie. Vyjadrujú si náklonnosti, sympatie, začínajú prvé platonické lásky. Alebo naopak hanbia sa vyjadriť a namiesto toho sa šťuchajú, alebo sa navzájom podrípavajú. Nechávajú si odkazy po kamarátovi, alebo kamarátke. Na rozdiel od minulosti, kedy si písali zamilované lístočky, dnes si namiesto toho posielajú SMS-ky, alebo chatujú.

Príležitostí na zoznámenie je veľa, škola, záujmové krúžky, mimoškolské aktivity, rôzne partie, alebo prostredníctvom rodiny, alebo priateľov.

"Chodíme spolu" týmto vyjadrujeme svoj vzťah, svoju lásku. Každodenné vodenie sa za ruky a "hlava v oblakoch" sú tými najkrajšími spomienkami na prvé lásky.

Dnes je však vo všeobecnosti veľmi zrýchlená doba a tak z nevinného vodenia sa za ručičky, prvej pusy a vzájomného experimentovania čoskoro prechádza priamo na sex. Nečudo veď, noviny, televízia, internet sú toho plné. Kamaráti tiež nechcú zaostať, veď musia byť predsa vo všetkom IN a tak veľakrát podľahnú tlakom a ten toľko očakávaný prvý krát skončí neúspechom, alebo sklamaním.

Takže koľko rokov by sme mali mať, aby bolo vhodné začať so sexom?

  • Rodič by povedal "treba uvedomiť, že nemáme sa kam ponáhľať".
  • Aj zákon k tomu má čo povedať. Do 15 rokov je to trestný čin.

V praxi sa však mladí buď rozhodnú a nedajú si do toho hovoriť, alebo nerozhodnú. Je výhodné začať čím neskôr - sexualita vyžaduje zrelosť, pretože je spojená so zodpovednosťou v nečakane veľkom počte oblastí. Milenectvo je vzťah, ktorý môže zmeniť život, často sa hovorí, že s nástupom sexuálneho života končí možnosť výchovy. Nečudo - je to atraktívnejšia činnosť, ako učenie sa. Takže aké rady sa dajú formulovať pre mladých, ktorí by radi začali a váhajú?

Určite nezačínajte so sexom len preto lebo to už „robili všetci“, alebo dokonca pod hrozbou, že inak sa s vami váš partner / partnerka rozíde.

Ak už obaja nedokážete vydržať, potom je dobré zaistiť správnu ochranu proti náhodnému počatiu, alebo sexuálne prenosným chorobám. A teda najlepšie je o týchto veciach si niečo prečítať, radšej odbornejšiu knihu, ako čerpať rady od známych.

Pretože „pokaziť“ život sa dá za chvíľu. Preto ak nechceme v mať viac problémov ako rozkoše, treba sa radšej vzdelať.

A hneď si aj odpovedáme na otázku, koľko rokov by sme mali mať. Aspoň toľko aby sme vedeli niesť za svoje činy zodpovednosť.

K zodpovednosti patrí nielen prezervatív, ale aj vedomie, že každá forma ochrany môže aj zlyhať.