Potrebuje dieťa psychológa?

Kedy je potrebné zvážiť návštevu psychológa?

  • Keď si začnete všímať akúkoľvek zmenu v správaní svojho dieťaťa
  • Ak si dieťa nečakane zhorší prospech
  • Ak zistíme, že dieťa chodí poza školu
  • Ak chodieva domov zo školy s plačom, smutné alebo vystrašené je potrebné s dieťaťom navštíviť psychológa.

Samozrejme, že návštevu u psychológa nesmieme odkladať ani v prípadoch:

  • ak máme podozrenie na nadmernú agresivitu u dieťaťa
  • ak máme podozrenie na niektorú zo závislostí- alkohol drogy, patologické hráčstvo a podobne
  • ak dieťa odmieta stravu, alebo sa síce stravuje, no napriek tomu nečakane ubúda na váhe
  • ak má dieťa zdravotné problémy a všetky odborné vyšetrenia ukazujú, že problém má korene v psychike dieťaťa. Môžu to byť napríklad problémy s unikaním moču u dieťaťa, problémy so stolicou, nechutenstvo, bolesti žalúdka a podobne.

Psychológ môže aj pomôcť prekonať dieťaťu stratu jedného z rodičov, napríklad po úmrtí jedného z rodičov. Často ich tiež vyhľadávame v čase pred alebo po rozvode rodičov, pretože rozvod veľmi hlboko zasiahne psychiku dieťaťa a my nielenže máme v tom čase „problémy sami so sebou“, ale nemáme tiež potrebné vzdelanie a skúsenosti, aby sme takéto náročné situácie zvládli sami.

Je veľmi veľa situácií, kedy je potrebné vyhľadať pomoc psychológa a prípadne, ak je diagnostikovaný vážnejší problém, aj psychiatra. Jedna zásada by ale mala platiť všeobecne:

Neváhajte a vyhľadajte ho čím skôr.

V prvom rade si ale musíme my ako rodičia uvedomiť, že nie je hanba navštíviť s problémom odborníka. Vezmite si príklad: ak má vaše dieťa napríklad zápal priedušiek a vysoké teploty. Čo spravíte ako prvé? Idete s ním k lekárovi a neliečite ho doma sami. Alebo ak si dieťa zlomí ruku, či nohu: vyhľadáte odborníka, je tak? A preto, ak má dieťa psychický problém, je potrebné vyhľadať odborníka na psychické problémy. V prvom rade musí byť pre vás dôležité to, že chcete svojmu dieťaťu pomôcť.

Žiaľ, niektorí rodičia zaujímajú k návšteve psychológa negatívny postoj napriek tomu, že im poradňu odporučili napríklad v škole. Poznám mamičky, ktoré reagovali tak, že „ich dieťa nie je predsa blázon“ a podobne. Nechápem takých rodičov, pretože takýmto postojom môžu narobiť dieťaťu aj sebe nemalé problémy. Bohužiaľ, problém ich dieťaťa sa môže neskôr stať vážnym.

Ak sa teda rozhodneme s dieťaťom psychológa navštíviť, je veľmi dôležité, ako to „odkomunikujeme“ so samotným dieťaťom. Rozhodne nemôžeme dieťaťu povedať niečo v tom zmysle: „Ja si už s tebou neviem rady. Pôjdeme k psychológovi a on ťa už dá do poriadku!“. Takýmto spôsobom v ňom už spočiatku prebudíme nedôveru k psychológovi a spravíme z neho pre dieťa „strašiaka“. To nemá byť predsa cieľom, chceme mu pomôcť predsa, nie?

Preto si radšej s dieťaťom sadnite a vysvetlite mu, že psychológ je človek ako každý iný, ale má potrebné vzdelanie a skúsenosti na to, aby pomohol dieťaťu a vám prekonať problém. Skrátka, mali by sme mu povedať niečo v tom zmysle, aby dieťa šlo k psychológovi bez strachu a aby nadobudlo k nemu pri návštevách dôveru. O to sa už postará odborník, ale spolupráca nás a samozrejme aj dieťaťa je tu neodmysliteľná.

Napísala Mortysha