Začiatky sexuality

Začína vaše dieťa žiť sexuálnym životom?

To, že naše deti začínajú žiť sexuálnym životom skôr, ako sme väčšinou začínali my, musíme prijať ako FAKT. Ak nám dieťa oznámi, že s partnerom už plánujú intímne žiť, je to dobrá správa z toho hľadiska, že dieťa chová k nám dôveru (dokonca aj vtedy, ak nám povedia, že sa TO už stalo). Je v tej chvíli jedno, či má vaše dieťa 16, 17, či viac rokov. Vám sa zdá byť na sexuálny život primladé, čo je asi prirodzený jav. Ale práve preto, že vám dôveruje a obracia sa na vás, by ste sa nemali znížiť k tomu, aby ste mu sex a všetko, čo je s ním spojené, zakazovali. Sami si asi spomeniete, že zakázané ovocia najviac chutí, je tak? Radšej sa s ním porozprávajte otvorene o sexe a všetkom, čo je s ním spojené.

Kľudne si k tomu vezmite aj dobrú literatúru, alebo ju odporučte svojmu dieťaťu. Vysvetlite mu aj to, že ich vzťah sa intímnym spolužitím zmení na niečo, čo už nie je detská láska a na niečo, čo môže mať aj následky. Samozrejme, o antikoncepcii sa s nimi porozprávajte čo najotvorenejšie. Myslím, že u chlapcov je to o trochu jednoduchšie: otec si syna zavolá bokom, strčí mu do vrecka pár kondómov, prípadne navrhne, aby dievčaťu zaplatil hormonálnu antikoncepciu a je to. Trošku zľahčujem, ale predsa len, u dievčat je to trochu zložitejšie. Keď si predstavíte, že to vaše donedávna copaté dievčatko je, alebo sa už chystá byť ženou, je to zvláštny pocit. Preto si aj myslím, že s dievčatami je treba citlivejšie viesť rozhovor na túto tému. Ak poviete dospievajúcej dcére, že je na TO ešte mladá a nech ešte počká, pravdepodobne prikývne a aj tak si spraví po svojom. Spomínam si na jednu svoju známu, s ktorou sme mali dcéry rovesníčky. Keď mali naše dcéry 17 rokov, pýtala sa ma, či tá moja už má vážneho chalana. Prikývla som a povedala mi, že ona to svojej dcére ešte „nedovolí“. Nuž, či jej dovolila alebo nie, ale dcéra sa jej nepýtala a využila prvú príležitosť, keď neboli rodičia doma. Nakoľko nebola ani trochu poučená, náhodný sex na mejdane neostal bez následkov a ostala tehotná. Takže moja známa je už babičkou a jej dcéra slobodnou matkou. Netvrdím, že to vždy musí tak dopadnúť, ale riziko je oveľa väčšie u dievčat, ktoré sa nemôžu s matkou porozprávať otvorene.

Keď si tak spomeniem, ani mne nebolo všetko jedno, keď mi dcéra oznámila, že už začína intímne žiť. V duchu som sa z toho spamätávala dosť dlho a keď som neskôr videla, ako jej chalan položil ruku na stehno, až ma nadvihovalo J. Ale navonok som nedala nič najavo, pretože som si povedala, že nepôjdem hlavou proti múru. Preto som sa radšej s dcérou porozprávala a spoločne sme navštívili gynekologičku, šli sme sa poradiť o antikoncepcii.

Tá ma veľmi milo prekvapila, venovala sa nám naozaj dlho a mne aj dcére povysvetľovala, aká sú pri ktorej antikoncepcii výhody a nevýhody. Nakoniec sme sa dohodli a lekárka ma pochválila, že som dcéru doviedla a ju tiež, že to berie zodpovedne. Podnes neľutujem, pretože som mohla najmä spokojnejšie spávať. Pri druhej dcére som sa zachovala podobne, ale tá si šla dať predpísať antikoncepciu už sama, len mi to oznámila. Hormonálnu antikoncepciu užívali v čase, keď chodili s chalanom dlhšie a vzťah vyzeral trvalejší. Ale poznáte to, nie všetky vzťahy vydržia a ak sa niektorá s chalanom rozišla, antikoncepciu vysadila. V tom čase, keď niektorá z dcér nemala stáleho partnera (a teda ani antikoncepciu), som istotu nechávala doma vždy niekoľko balení kondómov. Dievčatá vedeli, kde ich nájdu v čase potreby.

Dnes sú už obidve dospelé a tak si môžem povedať, že to nebezpečné obdobie máme za sebou a zvládli sme ho. O sexe hovoríme stále otvorene a ak sa budú cítiť pripravené na založenie rodiny, budem ich v tom podporovať a tešiť sa na vnúčatká.

Napísala Mortysha