Ako si zvykáme na partnera vo svojej domácnosti?

Každý z nás, kto žil alebo žije v dospelosti nejaký čas sám, si vytvorí svoje návyky, zvyky, skrátka, zvykne si na určitý spôsob života. Ale čo sa stane, ak stretnete niekoho, s kým sa budete spočiatku len stretávať, randiť a nakoniec si poviete, že je čas skúsiť spoločné bývanie?

Čo sa vo vašom živote zmení, ak začnete bývať s jednej domácnosti s partnerom? Zmení sa vám v podstate celý život a to bez ohľadu na to, či sa s partnerom zosobášite alebo nie, pretože budete s ním bývať a budete sa vidieť v iných situáciách a inom svetle, než na aké ste boli počas randenia a bývania samostatne zvyknutí. Partner vás nebude vždy vidieť len dokonale upravenú / upraveného, ale napríklad aj ráno v posteli, keď vyzeráte tak, že ani sám / sama nemáte odvahu sa na seba pozrieť. Nebudete mať vždy na sebe len pekné, čipkované, zvodné prádlo (aj keď samozrejme, aj to si treba nechať a nezahodiť ho). Budete sa zrazu vídať v teplákoch, v teplom neveľmi erotickom pyžame, ženu občas aj s nohami či intímnymi miestami neoholenými, muža strapatého, taktiež neoholeného a pod.

Budete si musieť zvyknúť nielen na to, že vám v kúpeľni pribudne aj ďalšia zubná kefka, ale aj mokré občas neupratané uteráky, či špinavé ponožky alebo v kuchyni neodprataný riad. Začnete zvádzať „boje“ o diaľkové ovládanie, o sledovanie televízneho programu, o to, ako budete tráviť popoludnie alebo večer. Chtiac, či nechtiac začnete robiť kompromisy.

Nemám na mysli ani tak kompromisy ako také, pretože kompromis je zväčša niečo, čo robíme napriek svojej vôli. Skôr by sa to dalo nazvať toleranciou a taktiež vytriezvením z toho, ak sme si doposiaľ mysleli, že náš partner je dokonalý a vždy dobre naladený. Rozhodne nie je, nikto nie je dokonalý, ani vy sám/sama. Preto si povedzme, že ak partnera milujeme, ak nám na ňom záleží a ak sme sa slobodne rozhodli ostať s ním žiť, stojí to za to občas nad maličkosťou privrieť oči a nesnažiť sa ho/ju prevychovávať na svoj obraz.

Veď si predstavte, že už nebudete osamote tráviť nekonečné dni a hodiny, budete mať pri sebe človeka, ktorý vás miluje a ktorého priťahujete a ktorého milujete a priťahujete vy. Samozrejme, neustupujte vo všetkom: ak sú pre vás niektoré veci dôležité a neviete sa ich vzdať, trvajte na tom. Nezabúdajte kvôli novému partnerovi ani na priateľov, tobôž nie na rodinu a samozrejme na deti, ak už deti máte. Títo ľudia boli s vami a pri vás aj predtým a bolo by veľmi sebecké od vás, keby ste ich začali zanedbávať. Skôr sa pokúste nájsť tú správnu cestu, aby ste sa mohli stretávať všetci spoločne, aby ste mali ľudí, na ktorých vám záleží, čím viac vo svojej blízkosti. Snažte sa, aby aj váš partner, vaša rodina a priatelia našli spoločnú reč.

Vtedy si poviete, že sa vám to podarilo a bude vás to napĺňať pocitom radosti a splnených snov, pretože budete vedieť, že ste na dobrej ceste. Pokiaľ vám teda budú vo vzájomnom spolužití prekážať len maličkosti a nebudú to napríklad problémy s neverou, alkoholom, či inou závislosťou alebo partnerova či partnerkina neznesiteľná povaha, verte, že tieto hrany sa obrúsia. O nejaký čas sa budete už len usmievať nad tým, ako ste si na seba zvykali a budete rád/ rada, že ste to spoločne prekonali, Stačí k tomu len dôvera, dobrá vôľa, komunikácia a samozrejme, vzájomný rešpekt a láska. Práve to sú dôvody, prečo ste sa rozhodli žiť spolu, takže ak vo vzťahu sú, nemáte vlastne problém a ste spokojná a šťastná dvojica.