Sú ženy ako chobotnice?

Jeden môj známy zo žartu vravieva, že keď pozoruje svoju ženu pri práci, má pocit, že je chobotnica. Že vždy s úžasom sleduje, ako jednou rukou mieša niečo v hrnci, druhou rukou stišuje rádio a ešte stíha aj synovi skontrolovať žiacku knižku. Občas sa však ten jeho úžas zmení na nervozitu, ktorá prepukne do konfliktu. Stáva sa, že sa mi potom sťažujú obidvaja a je zaujímavé sledovať ich rozdielne uhly pohľadu. Vezmite si napríklad takú sobotu v domácnosti. Každý z dvojice si naplánuje svoj program, čo sa chystá robiť. Manželka si napríklad dá za úlohu umyť okná, muž ide vysávať. Ako to prebieha? Muž vezme vysávač a vysáva. Všetko pekne, dôkladne, poodťahuje kusy nábytku, povysáva všetky kúty. Vysávaniu sa venuje naplno, nakoľko mozog muža je rozškatuľkovaný a keď vysáva, tak sa venuje vysávaniu.

O tom, prečo to tak je, sa popísalo už veľa literatúry a vedeckých prác. Zaujímavo o tom píšu napríklad aj Allan a Barbara v sérii kníh (napríklad „Prečo sa muži nevyznajú v mapách, Prečo sú ženy z Marsu a muži z Venuše..). V týchto knihách je zaujímavým spôsobom vysvetlené, ako sa vyvíjal mozog muža a ženy a sú tam popísané situácie, ktoré sú nám všetkým veľmi povedomé. Tak napríklad to, prečo muži dokážu robiť len jednu vec a ženy zvládajú viac vecí súčastne, je vysvetlené tým, že muž bol zvyknutý loviť, zaobstarávať potravu a musel sa teda sústrediť len na lov a na svoju korisť.

Žena strážila obydlie, varila, starala sa o deti, komunikovala so susedmi. Tým sa u ženy viac vyvíjala aj pravá hemisféra mozgu (preto majú napríklad ženy problémy narýchlo určiť, ktorá ruka je pravá a ktorá ľavá).

Vráťme sa ale k činnosti, ktorú robia manželia v sobotňajšie dopoludnie. Žena si pripraví všetko potrebné na umývanie okien, manžel vysáva. Ale mozog ženy pracuje tak, že hoci začne umývať okná, uvedomí si, že by potom nestihla navariť a tak odbehne a postaví si variť, aby využila čas. Potom sa vráti k oknám a umýva. Všimne si ale napríklad v detskej izbe, že tí plyšáci sú na poličke zaprášení a vhodí ich do práčky. Samozrejme, potom, ako ich odložila z poličky, musí na nej aj utrieť prach. Skontroluje medzitým varenie a opäť sa vráti k oknám, tentoraz umýva okno v spálni. Po umytí okna chce odísť z izby a nechať manželovi priestor pre vysávanie, lebo ho už počuje hučať s vysávačom pred dverami spálne. Ale všimne si ešte narýchlo návliečky na posteli a povie si, že keď je tak krásne vonku, mohla by ich zvliecť a oprať.

Prevlečie ich teda, vhodí návliečky do práčky, kde sa už medzitým doprali plyšáci a chce pokračovať v práci. Ostáva jej ešte obývačkové okno a potom na záver kuchynské Lenže po ceste z kúpeľne sa zrazí s manželom, ktorý stále ešte vysáva, panebože! Vysáva síce dôkladne, ale na jej ušné bubienky predsa už len trochu dlho. Začína byť nervózna, ale chce sa ovládať.

Manžel je tiež nervózny, že sa mu ešte motká žena po priestoroch, kde chcel on už vysávať, ale tiež je ticho, snažia sa obaja predísť hádke. Nechcú si zavadzať, nechcú sa pohádať, každý z nich si chce robiť svoju prácu. Problém je v tom, že predsa len každý iným spôsobom. Stretnú sa zas nechtiac v obývačke, kde si manželka povedala, že len trošku uprace skriňu a potom umyje okno. Len čo doupratovala tú skriňu, dotrepal sa do obývačky s vysávačom aj manžel. On si myslel, že už bude mať voľné pole a je nemilo prekvapený, že okna sa žena zatiaľ ani nedotkla. Ona je prekvapená, že obývačku ešte nepovysával, kým ona spravila doteraz už kopec iných vecí. Nevie si predstaviť, že by jej mal začať hučať zas s vysávačom aj tu. Nuž, spravidla v jednom z nich už to napätie prekypí.

Žena myslí na to, že s tými oknami sa zdrží viac, ako rátala a začína byť podráždená. Práve jej doprala práčka a treba dokončiť obed. Ešte aj tie poondiate okná musí doumývať a tak sa začne naháňať. No ale ako to má postíhať, keď všade, kam sa pohne, jej zavadzia manžel loziaci po štvornožky a zachytávajúci do vysávača každú smietku zvlášť??? Navyše ju už začína z toho hluku bolieť hlava.

Manžel zas premýšľa približne takto: Do kelu, prečo sa nevie venovať len oknám? Naberie si roboty kdejakej a potom mi len zavadzia! Veď keď šla umývať okná, má umývať okná. Alebo ak varí, má variť a nie tu splašene pobehovať, rozhádzať celý dom a zavadzať mi!!! Veď už by som rád konečne dovysával a vyvalil sa pred telku! Ale ako môžem, keď sa tu zas hrá na chobotnicu a tie jej chápadlá sú všade, kam sa pohnem?

Z takýchto a podobných situácií vznikajú doma hádky, kde si každý obhajuje to „svoje“. V podstate majú pravdu obaja a ak chceme takýmto konfliktom a nervozite predchádzať, mali by sme sa nabudúce pokúsiť vyhnúť konfliktu: Napríklad tak, že žena si v sobotu dopoludnia, kým manžel povysáva, povybavuje niečo v meste alebo zájde s kamarátkou na kávu. Rovnako môže manžel vypadnúť na pivo, keď sa manželka zberá umývať okná. Toto je len jedno z mnohých riešení, ktoré nás môžu napadnúť. U každého zaberá niečo iné, niektorá dvojica na napríklad konfliktu ani vyhnúť nechce, keďže to podľa nich prečistí vzduch a potom to udobrovanie: ach, jaj..stojí za to. Ponúka sa teda niekoľko riešení, najdôležitejšie je ale uvedomiť si, že muž a žena nie sú vybavení rovnakým potenciálom.

  • Muž nedokáže robiť viac vecí naraz, sústredí sa len na jednu činnosť. Ale robí ju väčšinou zodpovedne a venuje sa jej naplno.
  • Žena dokáže robiť viac vecí naraz, ale tým, že sa nesústredí len na jednu vec, nie je taká dôsledná v robení nejakej činnosti.

Takže nie sme jedni lepší, druhí horší. Sme len skrátka rozdielni. Však keby tomu tak nebolo, bola by vo vzťahoch nuda, nemyslíte?

Napísala Marika