Kúpanie bábätka je pre mnohých novopečených rodičov ťažkou úlohou. Boja sa, aby tomu malému krehkému stvoreniu neublížili nesprávnou manipuláciou a podobne.
Ako kúpať vaše bábätko vám zrejme predvedú už v pôrodnici, kde si ho po prvýkrát okúpete aj sama pod dohľadom sestry.
Doma to je však už len na vás, i keď mnohé mamičky si na prvé kúpanie bábätka privolajú radšej pomoc – svoju mamu, sestru či inú v kúpaní bábätka skúsenejšiu známu.
Pokiaľ sa otecko nebojí, môže bábätko okúpať aj on. Pre nejedného muža sa to stane príjemnou činnosťou a možno vás nebude chcieť ku kúpaniu vášho drobčeka ani pustiť.
A čo všetko budete potrebovať? Na kúpanie bábätka si pripravte vaničku alebo kúpacie vedierko, prípadne využite pohodlnú alternatívu v podobe kúpacieho pultíka, v ktorom je dosť miesta na všetko potrebné (do jeho poličiek si naukladáte pomôcky, ktoré budete pri kúpaní potrebovať).
Spočiatku možno používať aj kúpaciu podložku alebo špeciálne kúpacie lehátko, čo vám uľahčí manipuláciu s maličkým telíčkom.
Ďalej si prichystajte teplomer do vody, aby ste zaistili správnu teplotu vody. Tá by mala byť okolo 36-37°C. Nezabudnite na osušku, detské mydlo, plienku, krém na zadoček, detský olejček (ak treba) a oblečenie, ktoré bábätku po kúpeli oblečiete.
Malé bábätká stačí kúpať len v troške vody a dĺžka kúpeľa by mala byť len niekoľko minút. Najmenšie bábätká tiež netreba kúpať každý deň – ich citlivú pokožku by to mohlo zbytočne vysušovať. Nepreháňajte to ani s detskou kozmetikou, spočiatku vám postačí naozaj len detské mydlo, nejaký detský olejček a krém proti zapareninám.
Pri kúpaní postupujeme od tváričky a končíme pri konečníku a genitáliách. Dôsledne treba vyumývať všetky kožné záhyby.
Počas celého kúpeľa dávajte pozor a dieťatko pevne držte, aby vám nevykĺzlo. Po kúpeli bábätko hneď vysušte osuškou, zabaľte do plienky a oblečte.
Napísala MaJa.
© Web mix.sk prevádzkuje Miro Veselý od leta 1997.