Ako vybrať oblečenie pre novorodeniatko

Príprava oblečenia pre očakávané bábätko je jednou z príjemných stránok tehotenstva a väčšina budúcich mamičiek s radosťou a láskou nakupuje pre svoje bábätko tie drobné kúsky oblečenia. Pri výbere oblečenie pre najmenšie bábätká je však dobré držať sa niekoľkých zásad.

Nezabúdajte, že malé bábätká v prvých týždňoch pomerne rýchlo rastú, takže najmenšie veľkosti oblečenia dlho nevyužijete. Preto nenakupujte veľa kusov najmenších veľkostí. Niektoré bábätká sa dokonca narodia väčšie, takže im najmenšia veľkosť (väčšinou 56-ka) ani nie je dostatočná a potrebujú väčšiu veľkosť. Radšej si na začiatok nakúpte zopár kúskov z najmenších veľkostí (56, 62) a neskôr podľa potreby prikúpite.

Vyberajte si čo najpraktickejšie modely. Malé bábätko budete často prebaľovať a prezliekať, ak sa napríklad pogrcká. Preto voľte strihy, ktoré sú praktické a ľahko sa obliekajú i vyzliekajú. Obľúbené sú najmä modely s rozopínaním v rozkroku, ktoré oceníte i pri prebaľovaní. Hlavne dupačky, body i pyžamká je teda dobré vyberať práve v takýchto strihoch.

Dôležitý je aj materiál. Vyberajte si prírodné materiály ako bavlna alebo froté a vyhýbajte sa syntetickým materiálom. Ak si to môžete dovoliť, zvážte kúpu oblečenia z bio-bavlny.

Všímajte si, či sa dané oblečenie môže prať pri vyšších teplotách. Niektoré vecičky znesú pri praní len 30°C, čo je však málo.

Vyhýbať by ste sa mali aj tmavým farbám oblečenia, ktoré môžu častejšie obsahovať nebezpečné chemické látky a farbivá než bledofarebné oblečenie. Pre malé bábätká si teda vyberajte radšej svetlé farby a na čiernu, bordovú či tmavé odtiene rôznych farieb zabudnite.

Okrem toho sa bledšie prádlo spravidla ľahšie udržiava ako farebné.

Snažte sa spoľahnúť na overené značy a obchody s detským oblečením a veci pre malé bábätko nenakupujte na tržniciach. Cena síce môže byť prijateľnejšia, no neraz práve takéto veci obsahujú prekročené limity nebezpečných chemických látok alebo nespĺňajú bezpečnostné kritériá.