Páči sa jej žiť "single"

Pri písaní týchto článkov o vzťahoch, samote a hľadaní si nového partnera som často myslela na svoju dobrú priateľku.

Obdivujem ju vo veľa veciach a má toľko životných skúseností, že sa často na ňu obraciam so svojimi problémami. Žije už niekoľko rokov sama a napriek tomu, že nemala šťastie ani v láske, dokonca ani v sexe, nestala sa z nej zatrpknutá žena, nadávajúca na mužov alebo na osud. Áno, je a aj chce byť sama. Odpoveď na to, prečo chce žiť sama je v jej príbehu, ktorý mi dovolila vám priblížiť:

Bola vydatá, deti postupne odrastali a ona v manželstve trpela, nenapĺňalo ju a naviac sa muž na dno pohárika pozeral veľmi často. Hoci bolo jej manželstvo plné kompromisov a obmedzení, dlho nemenila svoj stav. Nielen kvôli deťom a kvôli svojim rodičom.

Mala totiž aj veľkú hrôzu z rozvodu: bála sa, že ak by ostala sama, nebude sa vedieť postarať o veci, o ktoré sa nikdy nestarala: poistky, platenie účtov, veci ohľadom nehnuteľností a pod. Čoraz častejšie upadala do depresie a snívala o niekom, kto príde, poláska ju a všetko za ňu zariadi.

Dlho, aj po rozvode sa nevedela z toho dostať, až kým si neuvedomila, že k sebe priťahuje podobné typy: čiže v depresii a očakávajúcich, že ten druhý všetko vyrieši a zariadi. Jedného dňa si však ráno pri pohľade do zrkadla povedala: A dosť: som sama, ale nie osamelá.

Vtedy začala pracovať na svojej premene. Podarilo sa jej to, stala sa z nej samostatná a nezávislá bytosť, podobná tej, akú si vysnívala v podobe partnera. Dokázala si kúpiť byť, prerobiť a zariadiť si ho. Má tiež prácu, ktorá ju napĺňa, má priateľov a priateľky, má svoju rodinu, má veľa záujmov.

Vtedy si teda uvedomila, že vlastne už žiadneho životného partnera nepotrebuje. Naviac, ak nikdy nezažila kvalitný vzťah -  teda taký, na aký by mohla spomínať a mohlo jej byť toho ľúto. Rozhodla sa žiť sama a prestať hľadať životného partnera. Je síce otvorená tomu, že by mohla spoznať niekoho, kto má podobné záujmy ako ona, aby mohli podnikať spoločné akcie, výlety a podobne. Ale nehľadá ho cielene.

Vraví, že ak by ho aj stretla, musel by to byť človek, ktorý stojí na vlastných nohách, má vyriešené bývanie a nebude jej narúšať súkromie, ktoré si tak ťažko vydobyla. Je vyrovnaná, spokojná  a hoci je sama, necíti sa byť osamelá.

Vaša Kika