Potrebujem opatrovateľa

Počas života prechádzame obdobiami, keď sa o nás starajú rodičia, dlhé obdobie sme samostatní. Ako starneme, sme zas odkázaní na pomoc iného človeka.

Mnohí sa cítite byť deťom na ťarchu, keď niečo od nich potrebujete. Pokiaľ ste im varili, starali sa o ich deti a domácnosť, bolo všetko v poriadku.

Prišiel čas, kedy treba pomáhať vám. Je zbytočné robiť si výčitky za svoju neschopnosť. Nie ste neschopný. Prišli ste do obdobia života, keď je váš organizmus opotrebovaný a tým aj slabší. Ak sa pridružia choroby, čo nie je nič výnimočné, požiadať o pomoc príbuzných nie hanba. Čaká to všetkých ľudí, aj vaše deti.

Máte úctyhodný vek a z rôznych dôvodov nemáte okolo seba príbuzných, ktorí by sa mohli alebo chceli o vás starať? Neznamená to, že musíte predať byt a odísť do domova dôchodcov. Ak vám samota vyhovovala doteraz, máte možnosť a dokonca nárok požiadať o pridelenie opatrovateľa. Všetko závisí od vášho rozhodnutia, ako chcete prežiť ďalšie roky života.

Pokiaľ nemáte vážne zdravotné problémy a nepotrebujete pri sebe niekoho  24 hodín denne, opatrovateľku vám pridelí miestny úrad. Nezaobíde sa to bez papierovania.

Musíte si podať žiadosť, alebo to vybaví niekto namiesto vás. Možno máte dobrého suseda, ktorý vám žiadosť odnesie a zistí, čo k tomu potrebujete. Tieto služby sú platené podľa toho, čo od opatrovateľky potrebujete. Každý úkon má svoju sadzbu. Mesačná úhrada nie je taká vysoká, aby ste ju nedokázali zaplatiť.

Dôchodcovia majú možnosť stravovať sa, alebo si dať donášať obedy za relatívne nízku sumu.

  • Opatrovateľka vám obed prinesie, ak je treba aj naservíruje.
  • Umyje riady.
  • Keď nevládzete chodiť do obchodu, spraví vám potrebný nákup, na pošte zaplatí účty.
  • Ak už nevládzete prejsť k lekárovi sám, pôjde s vami.
  • Môže vám pomôcť osprchovať, alebo okúpať sa, oprať, alebo odniesť veľkú posteľnú bielizeň do čistiarne.
  • Opatrovateľky majú dosť skúseností, aby vám pripravili lieky podľa predpisu lekára do ďalšieho príchodu.

Zbytočne sa nezaťažujte myšlienkami, či to nepoplietla, alebo vám naschvál urobí niečo ináč, ako ste chceli. Za svoju prácu sa zodpovedá svojej vedúcej. Nepomôže jej ak sa budete sťažovať, že neprišla, alebo bola arogantná a každá maličkosť jej robí problém. Je zamestnaná a musí dodržiavať pracovné povinnosti, ak nechce prísť o zamestnanie.

Pre obojstrannú spokojnosť si vopred pripravte zoznam, čo budete na druhý deň od nej potrebovať. Nie ste jediný klient, ku ktorému chodí. Musí dodržiavať dohodnutý časový harmonogram. Tesne pred jej  odchodom vám napadne, že chcete urobiť čaj do termosky, skočiť pre noviny? Prípadne považujete za neodkladné, aby ešte utrela prach? Z vášho pohľadu sú to maličkosti, ale dostávate ju do stresu, pretože bude meškať k niekomu inému. Znervóznie a môže byť podráždená.

Skúste sa vžiť do jej situácie. Ak ste s ňou spokojný, je ústretová a milá, nesťažujte jej to. Vy si za to síce platíte, ale v dnešnej dobe sú na zamestnancov kladené vysoké požiadavky. Aby mala aspoň nejakú výplatu, musí sa starať o viacerých klientov a je v neustálom časovom strese.

Každý pristupuje k plneniu svojich povinností ináč. Pokiaľ vám pridelená opatrovateľka nevyhovuje, môžete požiadať o druhú. Nie ste povinný trpieť jej neskoré príchody, neustále komentáre k vašim požiadavkám. Jej pracovnou náplňou je starať sa o vás. Nepotrebujete človeka, ktorý sa po svojom príchode začne sťažovať na únavu. Uvarenie kávy vám tak znepríjemní, že ju radšej nebudete chcieť.

Na druhej strane, ak budete žiadať o zmenu opatrovateľa štyri razy za mesiac, chyba nebude iba v nich. Je to cudzia osoba a nemusí hneď na začiatku pochopiť, čo je pre vás dôležité. Príjemnejšie bude, ak si hneď pri prvej návšteve jasne dohodnete vašu spoluprácu. Je návšteva vám, okrem potrebnej pomoci, spríjemní deň a ona sa k vám bude tešiť.

Stále rastie počet opatrovateliek, ktoré tieto služby poskytujú na živnostenské oprávnenie. Za ich služby zaplatíte o niečo viac, ale majú veľa skúseností, prax a vzdelanie. Ak nie ste na hranici hmotnej núdze, určite oceníte ich prácu pre vás.

Živnostníci z odmeny platia dane a odvody poisťovniam sami. Nejako sa k vám musia dostať a doprava nie je práve najlacnejšia. Ak chcú mať slušný čistý príjem, pričom nemáme na mysli tisíce eur, musia sa riadne obracať.

  • Sú ochotné prísť v sobotu a v nedeľu, dá sa dopredu dohodnúť, aby vám prišli pomôcť aj cez sviatky.
  • Nepracujú, na rozdiel od zamestnaných opatrovateliek, iba v pracovnom čase.

Neviete, kedy budete potrebovať pomoc aj v inom čase, ako od 8.00 ráno do 16.00  odpoludnia. Aj to iba od pondelka do piatku.

Služby externých opatrovateliek môže človek využívať, pokiaľ mu to dovolí zdravotný stav.

Ak potrebujete pomoc 24 hodín denne, ste pripútaný na lôžko, tiež existuje riešenie. Musíte však prijať skutočnosť, že už nemôžete zostať doma. Aj keď ste na svoj byt zvyknutý, lepšie sa budete mať v zariadení, kde sa o vás postarajú.

V domove pre seniorov dostanete potrebnú zdravotnú starostlivosť. Zamestnávajú lekára, aj zdravotné sestry. Nemusíte si robiť starosti so zabezpečením stravy, praním, ani upratovaním. Každý z nás potrebuje okolo seba druhých ľudí. Kým ste bývali doma, samotu ste si neuvedomovali. Mali ste susedov, priateľov alebo známych.

Žiť zavretý doma, bez možnosti stretnúť iného človeka, ako opatrovateľa, je veľmi ťažké. Domov dôchodcov nemusíte brať ako východisko z núdze. Môžete život medzi ľuďmi s podobným osudom ako je váš, brať ako niečo nové. Budete sa mať s kým porozprávať, možno nájdete nový zmysel života. Zistíte, že nielen vy ste chorý, máte bolesti a už sa nedokážete o seba postarať. V dnešnej dobe každý domov pre starých a chorých ľudí poskytuje komfort a súkromie. Strava je prispôsobená vášmu veku a podľa potrebných diét, varia viac druhov. Ak nie ste spoločenský typ, môžete byť vo svojej izbe. Ak zatúžite po spoločnosti, stačí otvoriť dvere a nie ste sami.

Ak máte príbuzných alebo známych, určite vás budú môcť navštevovať. Dôležité je, že si nebudete robiť výčitky, ako vašou nevládnosťou obťažujete svojich blízkych. Staroba je prirodzená etapa života. Zariaďte si túto časť vášho bytia tak, aby to vyhovovalo predovšetkým vám.