Zdravotný preukaz

Chcete si vybaviť zdravotný preukaz a posielajú vás po lekároch a úradoch? Nie je to neochota. No bez počiatočného „výsluchu“ nie je možné zistiť, čo vlastne potrebujete.

Názov „zdravotný preukaz“ je však veľmi všeobecný. V tomto článku si preberme, čo všetko pod týmto pojmom ľudia rozumejú (často nesprávne) a na koho sa máte obrátiť.

U lekára je to karta poistenca

U lekára od vás pýtajú kartičku poistenca, nie zdravotný preukaz. Celý názov je "karta poistenca zdravotnej poisťovne". Z tej sa dozvedia, v ktorej zdravotnej poisťovni ste poistení. Zdravotné poisťovne nie sú rovnaké a lekár podľa toho vie, čo mu poisťovňa preplatí a za čo si musíte zaplatiť sám.

Kartu poistenca treba mať pri sebe aj keď idete na dovolenku. Neviete, kedy budete potrebovať lekárske ošetrenie. Na Slovensku vám stačí tá, ktorú predkladáte svojmu lekárovi.

V zahraničí tiež nemáte zdravotný preukaz...

Poisťovne vystavujú aj európsku kartu poistenca. Spravidla ju posielajú spolu s kartičkou, ktorú používate. Pokiaľ budete používať iba tú, nič nepokazíte. V prípade potreby zdravotnej pomoci sa ňou preukazujete v zahraničí.

Prvú pomoc vám v zahraničí poskytnú aj bez preukazu. Ak ho máte, aj tak budete platiť za ošetrenie. Po návrate domov môžete požiadať vašu zdravotnú poisťovňu o preplatenie nákladov za ošetrenie, alebo liečbu v zahraničí.

Každý odchod za hranice, či už idete na dovolenku, alebo služobnú cestu treba poistiť pre prípad úrazu, choroby. Ak odchádzate prostredníctvom cestovnej kancelárie, za poplatok vás poistia. Bez ohľadu na kartu poistenca je výhodné dať sa poistiť.

Veľa poisťovní má program, ktorým vás poistí jedným poplatkom celoročne. Má to význam, ak často cestujete po svete individuálne. Idete nakúpiť do Rakúska, utrpíte úraz. Chodíte na výlety, len tak na jeden deň. Neviete, kedy sa to zíde.

Teraz úplne iný smer: práca s potravinami

Pojem zdravotný preukaz sa často používa v obchode a pri manipulácii s jedlom. Potrebujete ho, ak sa idete zamestnať tam, kde prichádzate do styku s potravinami. Vybavíte si ho u svojho obvodného lekára. Volá sa to hygienický preukaz. Potvrdzuje, že nie ste nositeľom infekčného ochorenia a môžu vás zamestnať v obchode s potravinami, reštaurácii a podobne. Bez tohto preukazu by v prípade kontroly platil váš zamestnávateľ pokutu.

Nuž a často sa zdravotným preukazom myslí ZTP

Vybaveniu preukazu fyzickej osoby s ťažkým zdravotným postihnutím sme sa venovali v samostatnom článku. Ľudia, ktorí presný názov nepoznajú, používajú všeobecne zdravotný preukaz. Často tým myslia na možnosť, ako získať výhodnejšie parkovanie, či iné výhody.

Ak máte pretrvávajúce zdravotné problémy a myslíte si, že by ste mohli mať nárok na rôzne úľavy, pozrite si článok o tom, ako a kedy si človek môže vybaviť preukaz ZŤP.