Cvičenie v tehotenstve

Tehotenstvo, napriek tomu, že je to citlivé životné obdobie, neznamená chorobu. Mnohé budúce mamičky sa boja pohybu a cvičenia v tehotenstve, aby tým neublížili svojmu bábätku.

Pokiaľ je však všetko v poriadku a vaše tehotenstvo nie je rizikové, pohyb si odopierať nemusíte.

Netreba sa báť, že by ste cvičením svojmu bábätku uškodili. Samozrejme, nie všetky telesné aktivity sú pre tehuľky vhodné, no je množstvo takých cvičení, ktoré sú pre toto obdobie bezpečné a prospešné. Je však určite dobré poradiť sa o vhodnosti cvičenia s vaším lekárom, ktorý pozná priebeh vášho tehotenstva.

Medzi odporúčané pohybové aktivity pre tehuľky patrí zaiste plávanie. Ak rada plávate, potom sa toho nevzdávajte ani v tehotenstve. Pozor by si však mali dávať ženy náchylné na rôzne vaginálne infekcie, keďže vo verejných bazénoch sa dá všeličo nachytať.

Cvičenia na fit loptách, joga alebo pilatesove cvičenia pre tehotné ženy sú tiež vhodnou voľbou. Ak máte v okolí vášho bydliska kurzy takýchto cvičení, využite túto možnosť.

Okrem prospešného pohybu získate aj nové kontakty.

Pokiaľ dávate prednosť chôdzi, zaraďte do svojho života pravidelné prechádzky. Aj to je výborná pohybová aktivita pre tehotnú ženu.

Naopak, vyhýbať sa treba najmä cvičeniam, pri ktorých dochádza k otrasom. Nie je teda vhodný beh či rôzne bojové športy, alebo jazda na koni. Taktiež každý šport, kde je riziko poranenia, sa v tehotenstve nesmie praktizovať.

Cvičenie v tehotenstve má veľký význam a mnoho pozitív. Vďaka pravidelnému pohybu si udržíte dobrú kondíciu, ľahšie zvládnete „záťaž“ v podobe veľkého bruška, predídete príliš veľkému prírastku na hmotnosti a tiež sa ľahšie vrátite na pôvodnú hmotnosť po pôrode.

Posilňovanie panvového dna vám zasa pomôže predísť inkontinencii či vzniku hemoroidov a uľahčí samotný pôrod. Preto sa v tehotenstve pohybu naozaj nevyhýbajte!

Napísala MaJa.