Tehotenstvo a vitamíny

V tehotenstve veľmi záleží na kvalitnej a pestrej strave budúcej mamičky. To by mal byť hlavný zdroj prísunu dôležitých vitamínov a minerálnych látok pre zdravý vývin plodu.

Avšak väčšina budúcich mamičiek v tomto období siaha aj po rôznych vitamínových doplnkoch pre tehotné ženy a nejedna tehuľka to berie ako samozrejmosť a nevyhnutnosť.

Vitamínové doplnky sú síce často vhodným doplnením stravy v období tehotenstva, no pokiaľ má žena v strave všetky dôležité látky, určite nie sú nevyhnutnosťou.

Naviac, niekedy užívanie týchto doplnkov vedie k mylnej predstave, že jedna tabletka pokryje dennú potrebu všetkých vitamínov a minerálov, a tak už nie je samotná strava až taká dôležitá. Tieto prípravky však nesmú nikdy slúžiť ako náhrada pestrej stravy.

Najmä v prvých troch mesiacoch tehotenstva sa odporúča užívať kyselinu listovú, ktorá pomáha predchádzať rôznym vývojovým chybám u bábätka. Opýtajte sa svojho gynekológa, aký prípravok je v tomto smere dobré užívať.

Tiež je dobré prekonzultovať s ním potrebu užívania rôznych iných vitamínových doplnkov.

Predsa len ide o syntetické, teda umelé, vitamíny a minerálne látky, ktoré telo nie vždy dokonale využije.

Ak sa však napríklad z vyšetrení zistí, že budúca mamička trpí nedostatkom železa, vtedy je zväčša nutné tento prvok dodávať aj vo forme tabliet alebo iného prípravku, pretože železo má veľký význam pre správny vývin dieťatka a je taktiež nevyhnutné pre samotnú ženu.

Pri kŕčoch v lýtkach alebo nežiaducom tvrdnutí bruška (ak sa tento jav objaví príliš skoro alebo je tvrdnutie intenzívne), lekári zvyknú predpísať magnézium. To je však opäť v réžii vášho lekára.

Pokiaľ sa predsa len rozhodnete nejaké vitamínové doplnky užívať, stačí zájsť do lekárne a vybrať si zo širokej ponuky týchto produktov. Veľa z nich potom môžete využiť aj v čase dojčenia.

Napísala MaJa.