Zapojte do tehotenstva aj otecka

Tehotenstvo je prirodzene určené len ženám. No toto krásne a čarovné obdobie si môžu vychutnať aj budúci oteckovia. Ich úloha sa totiž splodením potomka nekončí.

Na to, aby si budúci otecko čo najlepšie uvedomoval svoju úlohu, je dobré čo najviac ho zapájať do tehotenstva a vecí súvisiacich s vaším budúcim bábätkom. Ako to však urobiť?

V dnešnej dobe je bežné, že sa muži napríklad zúčastňujú ultrazvukových vyšetrení spolu so svojimi partnerkami. Takto im môžete zabezpečiť prvý vizuálny „kontakt“ s vaším spoločným dieťatkom. I keď z ultrazvukového obrázku spočiatku asi veľa nevyčítajú, keďže plod ešte nevyzerá ako ozajstné bábätko, predsa len je to pekný zážitok pre oboch budúcich rodičov.

Dovoľte svojmu partnerovi hladiť vaše rastúce bruško a prihovárať sa bábätku v ňom. Ak sa drobček zrovna prevaľuje alebo kope nožičkami, váš partner to tiež môže cítiť, pokiaľ si položí ruku na vaše bruško.

Snažte sa čo najviac vtiahnuť partnera do príprav na príchod bábätka. Či sú to nákupy výbavičky, zariaďovanie detskej izbičky alebo vyberanie vhodného mena. To všetko by ste mali absolvovať spolu. Utuží a prehĺbi to vaše vzájomné puto. Môžete si tiež spoločne listovať a čítať knihy o tehotenstve.

Rozprávajte sa čo najviac o všetkom, čo sa týka tehotenstva, o vašich pocitoch a o tom, ako si predstavujete výchovu dieťatka. Nezabudnite prediskutovať aj účasť vášho partnera pri pôrode, ak si to želáte. Určite však treba rešpektovať aj jeho pocity a ak sa na to absolútne necíti, snažte sa ho pochopiť a nenútiť do toho.

Niektorí muži sa počas tehotenstva akosi nedokážu citovo „naviazať“ na bábätko, pretože pre nich ešte nie je reálne. Často sa stáva, že sa otecko „prebudí“ až po narodení bábätka, kedy prvýkrát uvidí svoje dieťa na vlastné oči.