Bolesti v tehotenstve

Tehotenstvo znamená pre budúcu mamičku množstvo zmien, neistôt ale tiež radosti a šťastia.

Radosť z rastúceho bruška môžu prekaziť rôzne bolesti, ktoré tehotenstvo u niektorých žien sprevádzajú.

V tehotenstve by ste žiadne bolesti nemali brať na ľahkú váhu a o všetkom by ste mali informovať svojho lekára. Ide totiž o bezpečnosť vás i vášho dieťatka. Mnoho vážnych komplikácií sa spočiatku prejavuje hoci nevýraznou bolesťou, no ak sa situácia včas nerieši, môže byť neskôr veľmi zle.

Tehotenstvo kladie vysoké nároky na organizmus budúcej mamičky a tak sa často objavujú bolesti chrbta. Tými trpí nejedna tehuľka a predísť sa im dá vhodnými cvičeniami (vynikajúce je plávanie) ako i tým, že budete dbať na vystretý chrbát.

Pokiaľ by ste však mali bolesti v krížoch, prípadne zároveň aj s bolesťami v podbrušku, neváhajte a navštívte svojho lekára. Pichanie a bolesti v tejto oblasti totiž môžu signalizovať rôzne vážnejšie komplikácie.

Ďalšie pomerne bežné tehotenské bolesti sú bolesti nôh. Ak vás trápia opuchnuté nohy, alebo sa vám objavia kŕčové žily, je to tiež potrebné konzultovať s lekárom.

Citlivé a bolestivé prsia si tiež „užije“ nejedna budúca mamička. Pomôcť môže vhodná tehotenská podprsenka, ktorá poskytne prsiam potrebnú oporu a ak vás prsia bolia najmä v spánku, skúste si kvalitnú tehotenskú podprsenku nechať aj na noc.

Bolesti hlavy alebo zubov často riešime rôznymi tabletkami. Tehotenstvo však nie je vhodný čas na „samoliečbu“ a užívanie akýchkoľvek liekov treba najskôr prediskutovať s lekárom, prípadne aspoň s lekárnikom. Platí ale zásada, že v prvom rade je potrebné riešiť príčinu a tak boľavé zuby patria do kompetencie zubára a bolesť hlavy zverte zasa do rúk vášho obvodného lekára, prípadne sa porozprávajte s gynekológom.

Napísala MaJa.