Ako si vybrať realitnú kanceláriu

Predávate, alebo kupujete nehnuteľnosť a máte už plné zuby snahy zorientovať sa na trhu s realitami? Potom práve nastal čas obrátiť sa na odborníkov, a prenechať im tieto starosti. Načo sa zbytočne zaťažovať zisťovaním množstva pre vás nových informácií, keď môžete osloviť realitnú kanceláriu? Realitné kancelárie sa zaoberajú sprostredkovaním predaja a kúpy nehnuteľností, a dokážu za vás vybaviť všetky potrebné formality.

Ak ste sa rozhodli delegovať náležitosti vyplývajúce z predaja, či kúpy nehnuteľnosti na realitnú kanceláriu, čaká vás zložité rozhodnutie. Budete si musieť vybrať z množstva realitných kancelárií. Takýto výber nie je vôbec jednoduchá záležitosť. V každom väčšom meste je totiž zväčša niekoľko realitných kancelárií, a každá z nich má svoje pre aj proti.

Základným kritériom pri vašom výbere by mala byť dôveryhodnosť realitnej kancelárie. Najprv si zistite , či je realitná kancelária zapísaná v obchodnom registri. Potom si telefonicky overte, kde vo vašom meste má sídlo, a dohodnite si termín osobného stretnutia. Pri vašej návšteve v sídle realitnej kancelárie najlepšie zhodnotíte kompetentnosť a profesionalitu jej pracovníkov. Samozrejme nezanedbateľným ukazovateľom sú referencie od spokojných, respektíve nespokojných klientov.

Výhodné je navštíviť viac realitných kancelárií, aby ste mali s čím porovnávať. Okrem profesionálneho prístupu si všímajte aj úroveň odborných znalostí makléra. Veľmi dôležitá je tiež jeho schopnosť poradiť a usmerniť vaše požiadavky. Spozornieť by ste mali tiež vtedy, ak od vás realitný maklér pýta zálohu. Záloha sa spravidla vypláca až pri realizácii konkrétneho obchodu – kúpy, či predaja nehnuteľnosti. Preto nikdy žiadnu zálohu vopred neplaťte.

Nakoľko kúpa a predaj nehnuteľností nie sú každodennou súčasťou života bežných ľudí, treba im vždy venovať dostatočnú pozornosť. Predídete tým množstvu problémov a ušetríte si zbytočné starosti.