Realitný trh

Každý kto predáva, alebo kupuje nehnuteľnosť, sa stáva súčasťou trhu s nehnuteľnosťami - realitného trhu. Určujúcim faktorom trhu s realitami je kúpyschopnosť obyvateľstva v danom regióne. Tá je priamo závislá od zamestnanosti a výšky úspor obyvateľov daného regiónu.

Preto nie je zriedkavé, keď nehnuteľnosť s rovnakými parametrami je v niektorom regióne až o 100% drahšia ako v inom. Stáva sa to často. Jednoducho v regióne s vysokou mierou nezamestnanosti kúpite nehnuteľnosť omnoho lacnejšie ako inde.

Trh s nehnuteľnosťami je okrem iného závislý od pomeru ponuky a dopytu. Ten určuje cenu nehnuteľností a jej ďalší vývoj. Ak je vo vašom meste nedostatok bytov na predaj, a nové sa nestavajú, ich cena prudko stúpa. Naopak ak ich je v ponuke veľa, ich cena sa znižuje.

Hoci sa môže zdať, že predať, či kúpiť nehnuteľnosť je úplne jednoduché, nie je tomu tak. Na každého, kto vstupuje so svojou ponukou, alebo dopytom na realitný trh, čaká mnoho nástrah. Treba si dať pozor na rôznych podvodníkov a vyvarovať sa unáhlených rozhodnutí.

Jednou z možností ako predísť problémom, je využiť služby realitnej kancelárie. Realitné kancelárie sa zaoberajú sprostredkovaním obchodov s nehnuteľnosťami denne. Preto sa v tejto oblasti orientujú určite lepšie. A aj keď ich služby nie sú zadarmo, váš pokojný spánok za to určite stojí.