Bábiky ako zberateľská vášeň

I keď sa nám asi väčšinou bábiky spájajú s malými deťmi, obzvlášť dievčatkami, nie vždy musí byť bábika nutne len na hranie pre deti. Mnohí ľudia, najmä ženského pohlavia, podľahli čaru niektorých bábik a stali sa z nich zberateľky bábik.

Aké bábiky sa najčastejšie zbierajú? Často ženy zbierajú bábiky Barbie. Takáto zbierka je prakticky nekonečná, pretože bábika Barbie má toľko podôb, že ich môžete zbierať po celý život.

Potom sú to aj krásne porcelánové bábiky, ktoré sú neraz priamo vyrábané ako zberateľské kúsky v limitovaných sériách. Veľmi cenné a hodnotné sú starožitné porcelánové bábiky z dávnych rokov, no čoraz viac výrobcov sa aj dnes zameriava na výrobu takýchto jedinečných bábik pre zberateľov. Porcelánové bábiky však sú veľmi krehké a vyžadujú si dôkladnú starostlivosť. Treba ich chrániť pred teplom, svetlom (blednutie farieb) a znečistením. Je to však pomerne drahá záľuba, keďže tieto bábiky nie sú vôbec lacná záležitosť.

Najnovším hitom je zbieranie bábik „Reborn“, alebo tiež realistických bábik. Ide o bábiky, ktoré sa dokonale podobajú na malé živé bábätká a sú prepracované do posledných detailov. Sú to hotové umelecké kúsky a väčšinou na nerozoznanie od skutočných bábätiek. Existujú v mnohých podobách, od novorodencov až po väčšie deti a dokonca vám ich vyrobia aj podľa predstáv, či ako podobizeň vášho dieťaťa.

Opäť to však nie je lacná záľuba, najlacnejšie bábiky Reborn stoja okolo 100 Eur, ale zvyčajne je to viac.

Zbierať možno, samozrejme, hocijaké iné bábiky, toto je len niekoľko najčastejších predmetov zbierania. Medzi vášnivými zberateľmi nie sú len ženy, ale často aj muži prepadnú tejto vášni. Niektoré bábiky časom nadobúdajú vysokú hodnotu, takže svoju zbierku možno neskôr aj speňažiť, i keď väčšina ľudí to robí skôr pre zábavu a nie pre zisk.