Takže vopred priznávam, že splav Hrona sa v pravom zmysle slova nedá označiť za nejakú turistiku. Napriek tomu si dovolím pridať tip na rafting. Keďže sme boli na výlete v Medzibrode, využili sme službu majerka.sk. Nafasujete záchranné vesty, veslá a jeden kus člnka. Pre nás amatérov bol vhodný nafukovací raft (volá sa to vôbec tak?) a už nás viezli kusisko vyššie. Tam je človek eskortovaný až do kánoe (ako že sa volajú tie člnky?) a už idete dolu vodou. Splav Hrona bol môj prvý pokus o zistenie, aké to je, keď niečo ide dolu vodou.
Pokiaľ sa na splav Hrona chystáte, odporúčam fotoaparáty nechať doma. Inak je isté riziko, že sa okúpu. Ja som sa rozhodol to risknúť a niečo som pofotil.
Počasie zrejme bedlivo pozorovalo, čo sa deje. Aha! Veselý nastupuje na rafting? A s fotoaparátom? Dobrý dôvod na to, aby sa rýchlo zatiahlo. Začali blesky.
Neviem, či krátka búrka vznikla preto, aby sme mali dramatickejšie zábery z raftingu, alebo preto, aby sme mali menej fotiek zo splavu. Asi niečo medzi tým.
Ďalší tip by som mal pre tých, ktorí neradi veslujú. Keďže splav Hrona nie je najnáročnejší športový výkon, zoberte si namiesto vesiel fotoaparát. Je to skvelé alibi. A loďku nech prevrátia ostatní.
Veslovania sa však báť netreba, vyskúšal som si. Ani dvojhodinový splav nie je náročný.
Hron tak uvidíte očami rybára, ktorý by v čižmách postával v strede toku. Ak by ho neodnieslo.
Na mnohých miestach je rieka vlastne celkom pokojná a to ani veslovať nemusíte.
Stačí sa pozerať na prírodu. No a tá je v okolí Banskej Bystrice vyberane pekná.
Ako náš splav končil, aj búrka sa odsunula niekam za horu. Asi sa tam niekto iný chystal fotiť nejaké krajinky.
Splav Hrona vám môžem odporučiť. Netreba dokonca písať ani listy na rozlúčku. Cestou sme nevideli ani jediného vodníka.
© Web mix.sk prevádzkuje Miro Veselý od leta 1997.