Pravda a lož

Čo je to vlastne pravda? Pod pojmom pravda sa totiž môžu skrývať rôzne veci. Pravda totiž môže byť absolútna, teda taká, ktorá sa nemení. Relatívna, teda taká ktorá platí v určitých vzťahoch alebo v situácii. Ale aj subjektívna, teda taká, ktorá platí pre vás, ale nemusí platiť pre iného.

Pravda je zhoda našich výrokov so skutočnosťou.

V tomto duchu sa pokúsim vnímať pravdu aj v ďalšom texte. Na internete je nečakane veľa zdrojov, ktoré vás programovo odvádzajú preč od pravdy.

  • Možno si myslíte že tvrdenie 1+1=2 je pravdivé. Ste si istí? Čo ak vám prezradím tajomstvo? Vláda a vedci pred nami už roky utajujú fakt, že nie všetky jednotky sú rovnaké! Preto 1+1 nemusí byť vždy dva. Že je to z matematického hľadiska hlúposť? Nevadí. Stačí ak čitateľ zneistie.
  • Ešte o niečo ťažšia situácia nastane, ak sa dostanete na nejakú webstránku, kde niekoľko článkov je nezmyselných. Niekoľko presných a pravdivých. Potom začína problém. Na prvý pohľad to nemusí byť zrejmé, ani ľahko rozlíšiteľné.

Na internete sa pravda nachádza. Je však dodávaná v rovnakom balení ako lož. Najčastejšie nájdete „výhodné“ balíčky! V nich je vždy zmiešaný kus pravdy a pár kúskov lži. Mrzuté je, že neviete, ktorý balíček práve otvárate. Ani to, ktoré kúsky sú falošné a ktoré pravdivé. Ak sa v téme nevyznáte, nerozoznáte, čo ste našli.

Vzniká ilúzia, že lesklé displeje mobilov, farebné obrázky a úhľadný text sú skvelým zdrojom informácií. Zdá sa nám, že sme vstúpili do obdobia bohatých informácií a poznania. V skutočnosti však absolútna väčšina toho, čo môžete zadarmo nájsť, je balast. Nepotrebné a chybné informácie účelovo spracované tak, aby ste spravili niečo také, čo sa bude hodiť niekomu inému. Nie vám. Miera chaosu je vytvorená umelo. Tými, ktorí zarábajú vtedy, keď vás uvedú do zmätku.

Klamstvo

Ako opak pravdy môžeme vnímať lož.

Lož je úmyselné prekrútenie skutočného stavu vecí.

Často vieme celkom ľahko rozpoznať, že ide o nepravdivý údaj. Ak vám niekto na pravé poludnie bude tvrdiť, že je noc, je jasné, že klame. Na internete však klamstvo môže často zaniknúť v šume. Nájdete tu veľa lživých informácií, ktoré nie je jednoduché hneď overiť. Napríklad, či naozaj nejaký výživový doplnok lieči rakovinu.

Na internete nájdete lož naservírovanú na nerozoznanie od pravdy. Poviete si: „vyzerá to ako pravda, je možné, že je to pravda, páčilo by sa mi, keby to bola pravda. Tak to asi pravda je.“ Neskôr si v kapitolke o myšlienkových pasciach ukážeme, ako ľahko sa dá naletieť.

Nepríjemné je, že na internete je stále viac záujmových skupín, ktoré chcú, aby nás uviedli do omylu.

  • Klamú o kvalite, alebo účinkoch rôznych výrobkov. Aby ich predali.
  • Klamú o spoločenskej situácii. Aby ovplyvnili vaše politické preferencie.
  • Klamú, pretože sa tým zabávajú. Malá časť ľudí si jednoducho vymýšľa. Môže ísť o obraz duševného stavu. Hľadajte pojem „bájne klamanie“, alebo v češtine „bájivá lhavost“ (mytománia, či pseudológia phantastica). Niektorí ľudia spriadajú príbehy, ktorým možno aj sami veria. Nemajú z toho zisk, možno len taký, že upútajú pozornosť. Ak taký človek rád píše, môže zriadiť úspešnú webovú stránku plnú lží.

Jednoducho lož sa cez internet šíri ľahko a relatívne lacno. Ťažko sa lží zbavíme. Oni s tým sami od seba neprestanú, pretože z toho majú prospech. Potrebujú vyvolať v nás, čitateľoch pocit že všetci klamú. Preto cielene obviňujú médiá, vedcov či odborníkov.

Máte v tom chaos? Tým lepšie! Čo sa im hodí označia za pravdu. Čo sa nehodí, označia za lož.      

Polopravda

Účinným spôsobom, ako šíriť lož je spojiť ju s niečím, čo je pravdivé. Tým si získa oveľa väčšiu dôveru.

Nájdete článok, že kreatín zvýši vašu športovú výkonnosť (pravda). Preto výživový doplnok, ktorý ho obsahuje pár miligramov vám pomôže schudnúť (nepravda).

Nájdete článok o tom, že na Slovensku sú nepokoje (nepravda). Ako ilustrácia bude obrázok z nepokojov (pravdivý) ktorý ale bol nafotený v inej krajine. Výsledok: povrchný čitateľ sociálnej siete vidí obrázok, prečíta si titulok a nahnevá sa.

Polopravdy sú zákerné. Získajú si časť našej dôvery a podsunú nám myšlienkový obsah, s ktorým by sme inak nikdy nesúhlasili. Ani mu nevenovali pozornosť.