Vieme sa sústrediť len na jedinú vec

Ľudia nedokážu efektívne sledovať viac ako jeden významový prúd. To sa týka rovnako mužov aj žien. Skúste počítať náročný matematický príklad a zároveň sa popritom s niekým zhovárajte o nejakej vážnej téme. Nedá sa.

Máte rozptýlenú pozornosť? Tým sa automaticky prepnete do „povrchného“ režimu. V ňom nespravíte vážnu prácu!

V „povrchnom režime“ môžeme pokojne sledovať viacero podnetov naraz. Po vypnutí plného sústredenia môžete pozerať zábavné video jedným okom, druhým okom surfovať po internete. Tretím okom si pritom písať s kamarátkou klebety. Popritom variť, upratovať a obliekať sa. Na také veci sa netreba plne sústrediť. Dnes takéto povrchné sledovanie viacerých vecí nazývame aj moderným slovom prokrastinácia. Po slovensky odďaľovanie začiatku zmysluplnej činnosti.

Prokrastinácia znamená, že robíte niečo celkom iné, než by ste mali, alebo chceli robiť. Inými slovami, nie ste pasívni. Na niečom stále „pracujete“. Len to nie je to, čo by to malo byť. Keď uviaznete v pasci reagovania na podnety, je to tiež jedna z foriem zahltenia pozornosti. Správy na sociálnej sieti, čítanie príspevkov, pozeranie videí, snorenie po článkoch na internete. To všetko je príjemnejšie a pohodlnejšie, než práca. Preto tak ľahko pri rozptýlení zotrváme.

Pre mozog je pohodlné, ak sa nemusí plne sústrediť.

Nazýva sa to aj multitasking – veľa úloh vykonávaných naraz. Zvyčajne to však znamená, že vykonávate banality a dôležité veci čakajú.

Odkladaním úloh sa postupne dostaneme do stavu, keď tlačíme viacero úloh naraz. Ak sa dala odložiť jedna, odložíme aj druhú. Čím viac úloh čaká, tým beznádejnejšie to vyzerá.

  • Ak niečo odložíte, je to príjemné. Čím dlhšie čakáme, tým menej sa nám do toho chce.
  • Postupne si vytvárate návyk: veci sa dajú odložiť.
  • Prokrastinácia teda znamená aj odkladanie či odsúvanie úloh a povinností na neskôr. Po slovensky to znie menej honosne: otáľanie, odďaľovanie.

Očakáva sa od nás výkon, výsledky. Zvládame to? Ihneď sme tlačení do lepšieho výkonu. Zvládame aj to? Takže sa očakávajú EŠTE lepšie výsledky. Zvládame to? Pridajme!

Sme zameraní na trvalý rast. Teraz nechcem polemizovať, či je trvalý rast možný (nie, nie je) a či by, keby možný bol, mal zmysel (nie, nemal). Venujme sa tomu, že doba nám umožnila neuveriteľne veľa príležitostí. Máte aspoň trocha talent? Hneď teraz môžete z obývačky začať podnikať. Písať knihy, skladať hudbu, viesť konferenciu na druhej strane planéty, zarábať, míňať peniaze, navrhnúť stavbu mosta… Neviete niečo? Môžete sa to hneď začať učiť. Najlepšie svetové univerzity majú on-line kurzy. Toľko možností a príležitostí! A čo vlastne robí človek, z ktorého by mohol byť moderný Leonardo da Vinci? Prokrastinuje.

  • Mohli by ste začať maľovať obraz. No teraz nemôžete, pretože ešte „kontrolujete“ statusy na sociálnej sieti.
  • Mohli by ste začať podnikať. Máte nápad aj prostriedky. Vy však namiesto toho práve súrne cez rýchle správy debatujete s kamarátom.
  • Mohli by ste napísať nový článok na váš firemný či osobný web. Momentálne však pozeráte fakt zábavné video, v ktorom malé mačiatko postupne a systematicky demoluje celý byt.